Dużo optymizmu na rynku storage

0

Czyżby kryzys powoli żegnał branżę IT? Takie słowa często dało się słyszeć podczas ubiegłotygodniowej konferencji Storage Networking World Europe we Frankfurcie. Organizatorom udało się przyciągnąć nowych sponsorów, pobito kolejny rekord uczestnictwa, a i wypowiedzi przedstawicieli branży były znacznie bardziej optymistyczne niż rok temu.

Organizowana przez SNIA impreza SNW Europe 2009 odbyła się we Frankfurcie już po raz szósty. Łącznie odwiedziło ją 1536 uczestników (wzrost o 10% względem ubiegłego roku), z czego 1111 użytkowników końcowych i resellerów.

W tym roku organizatorzy postanowili rozszerzyć zakres tematyczny o technologie centrów danych i wirtualizację, organizując dwie towarzyszące imprezy – Datacenter Technologies i Virtualization World. Jak okazało się na miejscu, był to podział tylko „teoretyczny”, wszystkie trzy imprezy odbywały się w tym samym miejscu, miały tę samą agendę, a wystawcy dla poszczególnych działów byli przemieszani w ramach sali wystawowej (organizator konkurencyjnej imprezy w Londynie – Storage Expo – mając podobny dylemat, zmienił jej nazwę na 360°IT i rozszerzył zakres tematyczny na całą infrastrukturę centrów danych). Niemniej, rozszerzając zakres tematyczny imprezy, organizatorom udało się pozyskać kilku nowych wystawców (m.in. APC, Citrix, Huawei Symantec, Tandberg Data, Ultrium LTO) na otarcie łez po kilku nieobecnych, w tym HP.

Podobnie jak w zeszłym roku, podczas konferencji SNW Europe 2009 trudno było zauważyć jakiś główny, przewodni temat. O ile dwa lata temu była nim deduplikacja, a wcześniej ILM, teraz wiele wspominano o SSD, zarządzaniu i optymalizacji systemów storage oraz wsparciu pamięci masowych dla środowisk wirtualnych. Kilkukrotnie zaakcentowany był także temat systemów taśmowych i ich zastosowania, obecnie głównie do długotrwałej archiwizacji danych.

Pokryzysowe próby Tandberga

Na konferencji SNW Europe po raz pierwszy w historii tej imprezy wystawiła się firma Tandberg Data. Na swoim stoisku pokazała m.in. nowe napędy taśmowe w standardzie DAT/DDS, w tym – jako pierwsza firma na świecie – najnowszy napęd DAT320 (pisaliśmy o nim w artykule „Pierwsze napędy taśmowe DAT320”). Zaprezentowano także nośniki RDX QuikStor o pojemności 640 GB (ich cena to 450 USD) oraz napędy taśmowe LTO-4 HH o połowie tradycyjnej wysokości, dzięki czemu można teraz zainstalować dwa takie napędy w bibliotece taśmowej T24 i cztery w bibliotece T40+.

Napęd taśmowy Tandberg Data DAT320

Podczas konferencji rozmawialiśmy z Andreasem Hellriegelem, dyrektorem sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej, o sytuacji w Tandberg Data po odejściu grupy pracowników i założeniu przez nich firmy actidata (pisaliśmy o tym w artykule „Actidata powalczy z Tandberg Data”). Jak udało się nam dowiedzieć, nową osobą odpowiedzialną za sprzedaż na polskim rynku i współpracę z kanałem dystrybucyjnym jest Joseph Dietl (zastąpił na tym stanowisku Arthura Kiliana).

Andreas Hellriegel odniósł się też do sytuacji finansowej firmy i jej postrzegania po założeniu przez byłych pracowników Tandberga konkurencyjnej firmy actidata: „Po okresie restrukturyzacji z początku tego roku działalność naszej firmy nie jest już zakłócana w żaden sposób i wszystkie dostawy odbywają się płynnie. Odejście od nas części pracowników traktujemy jako naturalny proces, na ich miejsce zostali już powołani następni. Konkurencję zawsze szanujemy, ale uważamy też, że nasza marka jest na tyle silna, iż obronimy się przed firmą, która ma taką samą ofertę, a nie ma wyrobionej żadnej marki”.

Nowe produkty

Podczas konferencji Storage Networking World Europe 2009 pokazano wiele nowych produktów lub ich nowych wersji. Oto podsumowanie najważniejszych z nich:

  • 3PAR rozszerzył funkcjonalność swojego oprogramowania 3PAR InServ Storage Server o możliwość wykonywania synchronicznej kopii danych na duże odległości (3PAR Remote Copy), konfiguracji macierzy w RAID 6 (3PAR RAID MP) oraz rozbudował funkcjonalność pamięci podręcznej cache (3PAR Persistent Cache). (czytaj też: „3PAR rozbudowuje swój system macierzowy”)
  • Firma BakBone, twórca rozwiązań do ochrony danych, zaprezentowała nowe oprogramowanie do archiwizacji – NetVault: Archive. Pomoże ono administratorom w wykonaniu archiwalnych kopii danych i odzyskaniu miejsca w produkcyjnie wykorzystywanych systemach pamięci masowych, obniżając tym samym koszt funkcjonowania całej infrastruktury. Pakiet BakBone NetVault: Archive umożliwia wdrożenie warstw pamięci masowych, między którymi w sposób automatyczny będzie wykonywana archiwizacja danych, w oparciu na wcześniej ustalonych politykach retencji danych. BakBone stworzył także wersję NetVault: Archive for SharePoint umożliwiającą stworzenie warstw pamięci masowych także dla środowiska SharePoint. (czytaj też: „BakBone pomoże archiwizować pliki”)
  • Firma DataCore Software przygotowała nową wersję swojego oprogramowania do wirtualizacji pamięci masowych – SANmelody 3.0. Jego nowe funkcje umożliwiają m.in. wymianę macierzy dyskowych w tle, bez przerywania pracy środowiska, konfigurowanie ścieżek sieciowych pomiędzy wirtualnymi węzłami i synchronizowanie kopii migawkowych w trybie online pomiędzy różnymi woluminami. (czytaj też: „Nowe funkcje oprogramowania DataCore SANmelody”)
  • Emulex zaprezentował swoje konwergentne karty sieciowe w standardzie Ethernet 10 Gb/s z rodziny OneConnect Universal Converged Network Adapter (architektura ta pozwala administratorom IT na połączenie ze sobą tradycyjnej sieci lokalnej i sieci, do której dołączone są pamięci masowe) oraz oprogramowanie OneCommand Manager do zarządzania infrastrukturą sieci. Karty UCNA mają pełne sprzętowe wsparcie dla protokołów TCP/IP i FCoE oraz interfejsu iSCSI. Emulex podpisał także technologiczną umowę z IBM na dostawę kart sieciowych Ethernet 10 Gb/s i kontrolerów HBA FC 16 GB/s. (czytaj też: „Emulex połączy sieci”)
  • Fujitsu TS uruchomił w Europie usługę Managed Storage, dzięki której firmy będą mogły zlecić Fujitsu zarządzanie swoją infrastrukturą pamięci masowych, zdejmując tym samym z siebie konieczność odpowiadania za zgodność procedur przechowywania danych z prawem, a także obniżając koszty i czyniąc infrastrukturę storage bardziej elastyczną. Usługa Managed Storage może być świadczona w sposób zdalny, gdzie systemy pamięci masowych pozostają w centrum danych zleceniodawcy. W drugim modelu możliwe jest przeniesienie systemów storage do centrum danych Fujitsu w Paderborn (Niemcy) lub wynajęcie przestrzeni dyskowej i rozliczanie się w modelu pay-per-use (możliwe jest także połączenie tych dwóch modeli). (czytaj też: „Fujitsu będzie zarządzać pamięciami masowymi u klientów”)
  • IBM rozszerzył rodzinę swoich macierzy dyskowych System Storage DS8000 o najbardziej zaawansowany model dla dużych przedsiębiorstw – DS8700. Macierz jest wyposażona w dwa kontrolery bazujące na procesorze IBM POWER6 i nowe wewnętrzne łącza światłowodowe, dzięki czemu jej wydajność wzrosła nawet do 150% względem najmocniejszego poprzedniego modelu. Nowa macierz jest także bardziej energooszczędna – na jeden wat energii wykonuje do 50% więcej operacji wejścia-wyjścia względem poprzedniego modelu DS8300. (czytaj też: „DS8700 – macierz dla największych”)
  • Quantum zaprezentował nowy serwer NAS przeznaczony do backupu danych w średnich i dużych firmach. Na rodzinę DXi6500 składa się pięć prekonfigurowanych modeli, które są w stanie przechować od 3 do 30 TB danych. Każde urządzenie funkcjonuje w sieci w modelu NAS, ma wbudowaną funkcję deduplikacji i moduł do replikacji danych z dowolnego urządzenia z rodziny Quantum DXi. (czytaj też: „Wypasiony Quantum backupuje na NAS”)
  • Riverbed Technology opracował nową wersję swojego systemu operacyjnego Riverbed Optimization System 6.0 (RiOS 6.0) obsługującego rozwiązania Riverbeda do akceleracji przesyłu danych w sieciach rozległych. Nowa wersja systemu wspiera więcej platform, w tym m.in. środowisko wirtualne Citrix XenApp, klientów Mac, pakiet Oracle E-Business Suite 12 oraz wiele aplikacji web, jak Microsoft SharePoint czy SAP.
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ