Drogie dyski helowe

0

Pod koniec ubiegłego roku firma HGST, należąca do Western Digital, przedstawiła dyski wypełnione helem, ale dopiero niedawno poznaliśmy cenę nośników.

Wszystko wskazuje na to, że dyski z helem jak na razie będą produktem dla wąskiego grona odbiorców. Od kilku dni w sklepie Amazon można kupić model HGST HUS726060ALA640 3.5″ 6TB SATA 6Gb/s 7.2K RPM. Jego cena wynosi wynosi 724,88 USD, czyli 0,12 USD za GB. Dla porównania za 4 TB dysk Seagate Desktop SATA 6Gb/s NCQ 64MB Cache 3.5’ trzeba zapłacić 156,95, co ozmacza 0,04 USD za GB. Co ciekawe, kiedy producent prezentował dyski z helem, zapewniał, że cena może być nieco wyższa od tradycyjnych nośników. Ale jak widać różnica jest spora.

Dyski twarde wypełnione helem, siedmiokrotnie rzadszym od powietrza, pozwalają zredukować turbulencje od wirujących talerzy. W rezultacie wewnątrz dysku można umieścić siedem talerzy o standardowym formacie 3,5″. Dyski Ultrastar He6 w porównaniu do standardowego 4-terabajtowego dysku z 5 talerzami mają o 23% niższy pobór mocy. Jednak wysoka cena dysków, a także rosnące ceny helu, mogą hamować sprzedaż nośników . Warto dodać, że firmy Seagate oraz Toshiba, nie zaangażowały się w produkcje dysków wypełnionych helem.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ