Dobry czas dla NAS?

0

Dla osób niewtajemniczonych rynek pamięci masowych jawi się jako prawdziwe Eldorado. Analitycy informują o lawinowym przyroście danych. Według najnowszych danych IDC cyfrowy wszechświat powiększy się pięćdziesięciokrotnie. A co z budżetami na storage?

Te nie chcą rosnąć aż tak szybko. Amerykański miesięcznik ‘”Storage Magazine” przeprowadza cykliczne badania wśród przedsiębiorstw, pytając o wydatki na pamięci masowe. Okazuje się, że w 2012 roku były one zaledwie o 1,5 procent wyższe niż rok wcześniej . Nie jest to oszałamiający wynik, ale można na niego spojrzeć z nieco innej perspektywy. W kryzysowym roku 2009 budżety na pamięci masowe skurczyły się o 1,9 procent. Nie ma zatem powodów do euforii, ale nie można też popadać w skrajny pesymizm. W 2012 firmy najwięcej wydały na macierze oraz dyski, co stanowiło 36 procent budżetów. Jedna z ciekawszych wartości zamieszczonych przez Storage Magazine dotyczy udziałów w rynku macierzy SAN wykorzystujących protokół Fibre Channel. O ile pięć lat temu posiadanie tego typu systemów deklarowało 55 procent firm, o tyle w ubiegłym roku już tylko 37 procent. Natomiast zyskują urządzenia NAS oraz SAN iSCSI. Nie oznacza to, że macierze SAN Fibre Channel za chwilę odejdą do lamusa, aczkolwiek widać pewne przegrupowania.

W najbliższych lata ciekawe perspektywy rysują się przed macierzami NAS. To produkty idealnie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom właścicieli małych biznesów oraz użytkowników domowych. Ale producenci NAS celują również w średnie i duże przedsiębiorstwa. W tym segmencie robi się coraz ciaśniej. Obok starych wyjadaczy takich jak EMC, HP czy NetApp, pojawiają się pretendenci m.in. Netgear z systemem ReadyData. Dwa miesiące temu miałem przyjemność rozmawiać z Mattem Pahnke z Netgeara. Czy macie na tyle silne atuty, aby rzucić rękawice gigantom – zapytałem. Oferujemy macierz poniżej 10 tys USD posiadającą właściwości systemów korporacyjnych. Poza tym rynek pamięci masowej musi rosnąć. Nie ma innej możliwości. – uśmiechał się Matt. Amerykański optymizm? Po części tak. Choć prognozy Global Industry Analyst zakładają, że w 2017 roku rynek urządzeń NAS osiągnie wartość 7 mld USD, dla porównania w 2012 roku producenci wygenerowali przychód 4,5 mld USD.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ