Dobre perspektywy dla rynku storage

0

Niezależna firma badawcza TechInfoPro wydała swój kolejny raport poświęcony rynkowi storage. Publikacja zawiera prognozy dotyczące rozwoju branży, pokazuje również jak klienci postrzegają poszczególnych producentów.

Firma TechInfoPro przeprowadziła badania wśród 278 specjalistów ds. pamięci masowych oraz menedżerów dużych i średnich przedsiębiorstw z Ameryki Północnej. Wśród respondentów znalazły się m.in. firmy z listy Fortune 1000. Wyniki badań wskazują, że w przyszłym roku większość korporacji będzie kontynuować inwestycje w rozwiązania do przechowywania danych. 35 procent respondentów deklaruje zwiększenie wydatków na ten cel, 39 procent planuje pozostawić zakupy na niezmienionym poziomie, a 26 procent przedsiębiorstw ograniczy wydatki na pamięci masowe. Bardziej obiecująco prezentują się dane docierające z rynku średnich przedsiębiorstw. Wprawdzie w bieżącym roku 27 procent spośród ankietowanych firm obniżyło poziom wydatków na pamięci masowe, ale w 2011 roku już tylko 13 procent respondentów zmniejszy swoje budżety.

Przedsiębiorstwa tradycyjnie wykazują duże zainteresowania nowościami pojawiającymi się na rynku pamięci masowych. Jednak na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się deduplikacja, wymieniana przez większość respondentów jako najciekawszy trend rynkowy. – Nie jest żadną niespodzianką, że deduplikacja oraz thin provisoning przykuwają największą uwagę respondentów. Obie technologie przynoszą bardzo wymierne korzyści w postaci poprawy wykorzystania zasobów oraz redukcji pojemności wykorzystywanych urządzeń – tłumaczy Marco Coulter z TheInfoPro. Warto zwrócić uwagę, że firmy z listy Fortune 100 oprócz dwóch wymienionych technologii, coraz częściej myślą o zastosowaniu dysków SSD w systemach pamięci masowych.

Dobre oceny dla EMC i NetApp

Osoby biorące udział w badaniu TechInfoPro oceniły również producentów. Wśród firmy z listy Fortune 1000 najwyższe noty przypadły EMC. Produkty tej firmy są cenione przede wszystkim za niezawodność i jakość. Po piętach EMC depcze NetApp, cieszący się najwyższym uznaniem w gronie średnich przedsiębiorstw. Zdaniem respondentów największym atutem NetApp jest niezawodność rozwiązań. Warto także zwrócić uwagę, że specjaliści ds. pamięci masowych, rozważający zakup przełączników, bardzo często wskazywali na NetApp jako głównego dostawcę tego typu urządzeń.

Ciekawe perspektywy rysują się przed CommVault. Aż 33 procent klientów tej firmy planuje w 2011 roku zwiększyć wydatki na storage, a niektórzy nawet o ponad 50 procent. Choć wartość inwestycji jest stosunkowo niewielka, aż 89 procent użytkowników CommVault wydaje w skali roku mniej niż 100 tysięcy dolarów. Niemniej producent bardzo sprawnie porusza się na rynku i potrafi przyciągać nowych odbiorców. 21 procent przedsiębiorstw biorących udział w badaniu, przyznaje, że dołączyło do klientów CommVault w ubiegłym roku.

Nie wszyscy producenci po lekturze raportu mają powody do radości. Informacje zamieszczone w materiałach TechInfoPro powinny być sygnałem ostrzegawczym dla Oracle, IBM czy HP. Oracle znalazł się na drugim miejscu w zestawieniu vendorów oferujących produkty najbardziej podatne na awarię. Zmartwieniem HP i IBM są wydatki klientów tych firm na storage. 29 procent klientów IBM ograniczy w tym roku środki przeznaczone na zakup pamięci masowych. Niewiele lepiej przedstawia się sytuacja HP. 43 procent przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań HP, zmniejszy w bieżącym roku wydatki na storage, a tylko 14 procent postąpi odwrotnie. Wyniki tych badań mogą w pewnym stopniu tłumaczyć determinację HP w walce z Dellem o 3PAR.
– W ostatnim czasie wojna pomiędzy Dellem a HP przyciągnęła uwagę mediów. To dopiero przedsmak innych wydarzeń na rynku storage. Innowacje, których autorami są EMC, NetApp czy inni vendorzy to najlepszy sposób, żeby zachować lojalność klientów. Ważne, aby producenci potrafili je adoptować równolegle ze zmieniającym się krajobrazem i oferować ekscytujące produkty – mówi Ivaz Ruzic z TheInfoPro.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ