Czyżby definitywny koniec dysków optycznych?

0

Kolejną firmą, która całkowicie zaprzestała rozwijania technologii dysków optycznych jest Pioneer. Producent zakończył rozwijanie technologii LaserDisc (LD).

Pierwsze odtwarzacze LD na amerykańskim rynku Pioneer zaprezentował w 1980 r. (na rynku japońskim w 1981 r., a później na kolejnych). Na świecie sprzedano ponad 9,5 mln odtwarzaczy, co jednak okazało się kroplą w morzu przy dzisiejszej dominacji DVD i Blu-ray. Swoją przygodę z technologią LD Pioneer zakończył na modelach DVL-919 (odtwarzacz DVD/LD), CLD-R5 (odtwarzacz LD/CD), DVK-900 (system karaoke DVD/LD) oraz DVL-K88 (odtwarzacz karaoke DVD/LD).

Pioneer zapowiedział jednak, że utrzyma dość duży magazyn części zamiennych, aby zapewnić klientom ciągłość serwisową.

To już kolejna technologia optyczna, która powoli odchodzi na cmentarz historii IT i branży rozrywkowej. Już wcześniej znalazły się tam płyty 14- i 12-calowe, nośniki Sony MD Data oraz Hi-MD, popularne swego czasu dyski magnetooptyczne 5,25- i 3,5-calowe, profesjonalne dyski dla danych firmy Sony (PDD) no i oczywiście dyski HD DVD (które przegrały wojnę z Blu-Ray). W związku z ogromnymi problemami firmy Plasmon jest ogromne prawdopodobieństwo, że podobny los już wkrótce spotka technologię UDO, której Plasmon był głównym propagatorem.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ