Czy NAS może zastąpić pecety?

0

W III kw. 2016 r. na świecie spadła sprzedaż komputerów PC – zdaniem różnych firm badawczych, o 4 do blisko 6% (rdr.). Przyczyn jest kilka, jedną z istotniejszych wydaje się fakt, iż wielu użytkowników przestaje traktować komputery stacjonarne i przenośne jako typowe „urządzenia do wszystkiego”. Zamiast nich wybierają wyspecjalizowane urządzenia, znacznie lepiej sprawdzające się, np. jako centrum multimediów, serwer do streamingu muzyki czy system kontroli monitoringu wizyjnego.

Zdaniem analityków, kolejne nienajlepsze wyniki sprzedaży komputerów PC są spowodowane przez szereg czynników – jednymi z ważniejszych są wydłużający się resurs nowoczesnych komputerów PC (były okresy, w których przeciętny użytkownik „peceta” wymieniał lub znacząco modernizował go co 1-2 lata, dziś ten czas jest znacznie dłuższy) oraz niższy niż się spodziewano popyt na rynkach w krajach rozwijających się.

Eksperci już od kilku lat zwracają też uwagę, że na malejącą sprzedaż komputerów wyraźny wpływ ma rosnąca popularność urządzeń konkurencyjnych, przynajmniej częściowo zastępujących „pecety”. W minionych latach typowym przykładem takiego sprzętu był tablet (z systemem Apple iOS lub Google Android), jednak w ostatnich kwartałach również w tym segmencie notowane są wyraźne spadki sprzedaży…

Coraz więcej alternatyw
Jednocześnie z opisanymi powyżej zjawiskami na rynku komputerów mamy do czynienia z wyraźnymi wzrostami sprzedaży urządzeń, które do tej pory pozostawały nieco w cieniu „pecetów”. Doskonałym przykładem – z polskiego rynku – są dyski sieciowe NAS (network attached storage). Dokładnych statystycznych opracowań dot. tego segmentu rynku brakuje, jednak z danych firmy QNAP – jednego z czołowych producentów NAS-ów – wynika,  że sprzedaż tych urządzeń rośnie – ostatnio nawet o 30% (w trzech pierwszych kwartałach 2016, w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku). I choć większość nabywców – ok. 70% – wciąż stanowią użytkownicy biznesowi, to wyraźnie widzimy, że coraz częściej serwery QNAP  wybierają także użytkownicy domowi .

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż nowoczesne NAS-y niewiele mają wspólnego z klasycznymi „magazynami sieciowymi”, których podstawową funkcją było, że oferowały przestrzeń dyskową dostępną w sieci.  „Współczesny QNAP NAS jest tak naprawdę wysoko wydajnym, energooszczędnym komputerem, który oprócz swojej podstawowej funkcji może realizować cały zestaw dodatkowych zadań – może być serwerem multimediów, rejestratorem nagrań z monitoringu, serwerem WWW, pocztowym itp. itd. Taki NAS sprawdza się nie tylko u użytkowników domowych, z naszych doświadczeń wynika, że chętnie sięgają po nie również firmy, które instalują na NAS-ach – dzięki temu, że urządzenia te oferują rozbudowane opcje wirtualizacji – np. oprogramowanie księgowe, systemy CRM, ERP itp.” – wyjaśnia Grzegorz Bielawski, manager QNAP odpowiedzialny za polski rynek.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ