„Czarna Perła” uratuje taśmy?

0

Wielu producentów działających w branży pamięci masowych już dawno pogrzebało taśmę. Czy nie za wcześnie?

Taśma wciąż ma w zanadrzu kilka atutów. Chociażby w przypadku danych przechowywanych w archiwach zastosowanie tego nośnika znajduje ekonomiczne uzasadnienie. Nie zmienia to faktu, że taśma nie jest postrzegana jako atrakcyjny produkt. W świecie chmur, wielkich zbiorów danych, macierzy all-flash, taśma magnetyczna ze swoją sekwencyjną obsługą przegrywa wyścig, pozostając daleko w tyle pod względem możliwości i popularności. Tym bardziej na uwagę zasługują działania amerykańskiego producenta Spectra Logic. To firma czerpiąca większość profitów ze sprzedaży bibliotek taśmowych i taśm magnetycznych. Pod koniec ubiegłego roku Spectra Logic zaprezentowała BlackPearl. To produkt, który może odświeżyć sposób postrzegania taśm i pozwoli na ich szersze zastosowanie aniżeli długoletnie i nieodtwarzanie archiwa

Czym jest „Czarna Perła”?

BlackPearl jest urządzeniem instalowanym przed biblioteką taśmową firmy Spectra Logic. Dzięki niemu z zasobów biblioteki możemy korzystać za pomocą protokołu obiektowego REST, tak jak z danych przechowywanych w chmurach publicznych np. Amazona. Producent opracował specjalne API, nazwane DS3 (Deep Simple Storage Services), za pomocą którego można komunikować się z biblioteką i zapisywać/odczytywać z niej dane bez potrzeby używania żadnego dedykowanego oprogramowania np. do tworzenia kopii zapasowych. Dane przechowywane w ten sposób na bibliotece mogą być także uznane za dane online, nie offline – czyli dostępne bezpośrednio, bez potrzeby wykonywania odtwarzania. Sam DS3 jest mocno wzorowany na interface S3 (Simple Storage Services) autorstwa Amazona. Obsługa danych od strony biblioteki realizowana jest za pośrednictwem technologii LTFS, dostępnej w standardzie LTO począwszy od wersji 5. Można zatem stwierdzić, że BlackPearl i zaimplementowane w nim DS3 pozwala korzystać z bibliotek Spectra Logic, tak jak z wewnętrznej chmury. Jedynym warunkiem jest zainstalowanie na hostach klienta DS3.

Plusy i minusy BlackPearl

Dużym walorem systemu jest posiadanie przestrzeni o znacznie niższym koszcie jednostkowym aniżeli w macierzach dyskowych i dostępie online do tych danych. Cena jest również niższa w porównaniu z rozwiązaniami archiwizacyjnymi w chmurze publicznej (np: Amazon Glacier). Zaletą jest duża skalowalność, biblioteki mogą obsługiwać środowiska z petabajtami danych. Użytkownicy docenią także przyjazne użycie, nie istnieje potrzeba stosowania aplikacji backupowych czy odtwarzania. Obsługa przypomina sposób używania zasobów w chmurze Amazona. BlackPearl ma też pewne mankamenty. Dane znajdują się na taśmie, a więc medium z odczytem/zapisem sekwencyjnym. Wprawdzie urządzenia posiada wbudowane dyski SSD, ale i tak wcześniej czy później trzeba będzie zaczekać aż taśma z danymi zostanie zamontowana do napędu i odczytana.


Wojciech Ogórek architekt IT z ING Bank Śląski

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ