Co łączy Veeam i NetApp

0

IT Focus rozmawia z Tomaszem Krajewskim, Solution Architect Poland & Baltics, w firmie Veeam o nowych planach i rozpoczęciu współpracy z NetApp.

Dlaczego Veeam zdecydował się na współpracę z NetApp?

Tomasz Krajewski: NetApp jest jednym z bardziej popularnych oraz dynamicznie rozwijających się producentów macierzy dyskowych, który podobnie jak Veeam stawia na proste i intuicyjne rozwiązania. Ponadto oferta firmy jest dedykowana dla przedsiębiorstw każdej wielkości i z każdego segmentu. Uważam, że wspólnie jesteśmy w stanie zaoferować klientom funkcjonalności, które idealnie wpisują się w ideę budowania nowoczesnego centrum danych, opartego na wirtualizacji oraz na efektywnym zabezpieczaniu danych.

Co właściwie ta współpraca oznacza dla klientów i partnerów? Jakich korzyści mogą się spodziewać?

TK: Klienci korzystający już z produktów firmy NetApp będą mogli rozszerzyć możliwości dotychczas dostępnych funkcjonalności, takich jak NetApp Snapshot, SnapMirror czy SnapVault, o opcje przywracania specyficzne dla Veeam Backup&Replication. Jest to możliwe dzięki natywnemu oraz kompleksowemu wsparciu wszystkich rozwiązań opartych na systemie ONTAP 8.1 i jego późniejszych wersjach. Wykorzystanie migawek macierzowych w znacznym stopniu przyczyni się do odciążenia środowiska wirtualnego w czasie wykonywania kopii zapasowych. Natomiast możliwość odzysku poszczególnych elementów bezpośrednio z migawki NetApp pozwoli odzyskiwać całe maszyny wirtualne (InstantRestore), pliki maszyn (FLR), czy elementy aplikacji (VEX, VESS, VEAD) w ciągu zaledwie kilku minut.

Czy planują Państwo podjąć współpracę z innymi firmami, takimi jak EMC – liderem na rynku macierzy dyskowych.

TK: Na chwilę obecną nie mamy informacji na temat takiej współpracy. Jednak biorąc pod uwagę część nowych funkcjonalności planowanych w nowej wersji Veeam Backup & Replication nie wykluczamy współpracy z kolejnymi partnerami na rynku. Chcemy zapewnić naszym klientom najlepsze rozwiązania. Nasi architekci nieustannie nad tym pracują, a niektóre funkcjonalności obecnie wprowadzane do v8 są na tyle przełomowe, że nawet wewnątrz firmy znane są jedynie pod nazwami kodowymi.

W komunikacie dotyczącym współpracy z NetApp wspominają Państwo o nowej wersji rozwiązania Veeam Backup & Replication, czy może Pan zdradzić więcej szczegółów?

TK: Veeam Backup&Replication w wersji 8, poza wspomnianym wcześniej wsparciem dla rozwiązań NetApp, koncentrował się będzie na optymalizacji przywracania danych. Jedną z rozwijanych w tym celu funkcjonalności jest Veeam Explorer for Active Directory. Istotnym elementem wersji v8 będzie także dodanie funkcjonalności przeznaczonych głównie (ale nie wyłącznie) dla sektora enterprise. Pracując nad nową wersją skupiamy się między innymi na usprawnieniu obsługi oraz bezpieczeństwie lokalizacji zdalnych. Chcemy także zapewnić naszym klientom dodatkowe możliwości w przypadku długoterminowej archiwizacji danych czy zmiany architektury, a tym samym ułatwić administratorom instalację w dynamicznych środowiskach zwirtualizowanych. Naszym celem jest wsparcie klientów we wzniesieniu infrastruktury IT na wyższy poziom i zbudowaniu nowoczesnych centrów danych. Więcej szczegółów ujawnimy już wkrótce.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ