Chmura niesie korzyści

0

Instytut Centre for Economics and Business Research zaprezentował nowe wyniki badań drugiej części raportu firmy EMC zatytułowanego Korzyści płynące z usług przetwarzania w chmurze w 2011 roku.

W rezultacie przewidywanego rozpowszechnienia technologii przetwarzania w chmurze (cloud computing) w wielu branżach głównych gospodarek europejskich istnieje możliwość wygenerowania dodatkowych 763 mld EUR do roku 2015, a także stworzenia wielu milionów nowych miejsc pracy. Na usługach tego typu najbardziej skorzysta sektor dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarski — przewiduje się, że korzyści osiągną poziom ponad 233 mld EUR.

Raport koncentruje się na kluczowych sektorach gospodarki Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Badanie dotyczy trzech najbardziej popularnych obecnie modelach przetwarzania w chmurze: publicznej, prywatnej oraz hybrydowej (połączeniu obu typów architektur).

Dzięki połączeniu możliwości szybszego rozpoczęcia działalności, rozwoju działalności oraz ograniczenia kosztów, w branży dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarskiej będzie możliwe uzyskanie 233 mld EUR— co stanowi 31 procent łącznych korzyści ekonomicznych, które są przewidywane w tym regionie. 77 procent tej wartości zostanie uzyskane z prywatnych i hybrydowych rozwiązań typu cloud. Branża dystrybucji, sprzedaży detalicznej i hotelarska miała największy udział w korzyściach ekonomicznych we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Natomiast w Niemczech najsilniejszy był sektor usług bankowych, finansowych i biznesowych. Wydatki kapitałowe na rozwiązania informatyczne w tych branżach ograniczono o 18,1 mld EUR.

Według najnowszego badania, większość nowych miejsc pracy zostanie utworzonych w rezultacie przyjęcia technologii przetwarzania w chmurze w sektorze rządowym, szkolnictwie i służbie zdrowia. Przewiduje się, że powstanie tam ponad 800 000 nowych miejsc pracy. Badanie pokazuje, że we wszystkich pięciu gospodarkach łączna liczba nowych miejsc pracy może wzrosnąć nawet do 2,4 mln w 2015 roku.

Wojciech Urbanek

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ