Adaptec zwiększa energooszczędność macierzy RAID

0

Możliwość wyłączania nieużywanych twardych dysków w macierzy dyskowej wprowadziło już kilku producentów. Teraz jest to możliwe także w mniejszych rozwiązaniach. W ramach inicjatywy Green Power firma Adaptec zaprezentowała technologię Intelligent Power Management, która pozwala zredukować zużycie prądu przez systemy pamięci masowych nawet o 70%.

Intelligent Power Management umożliwia dystrybutorom, integratorom czy administratorom konfigurowanie systemów pamięci masowych pod kątem zużycia prądu, co pozwala osiągnąć wymierne oszczędności. Pierwszymi produktami wyposażonym w to rozwiązanie są wszystkie kontrolery RAID z Series 5 oraz Series 2.

Konfigurator Intelligent Power Management jest dostępny z poziomu oprogramowania Adaptec Storage Manager. Obsługuje dyski SATA i SAS (współpracuje ze 122 modelami dysków pięciu głównych producentów). Najlepiej sprawdza się w rozwiązaniach, w których występują dłuższe przerwy między kolejnymi operacjami dostępu do dysków, np. backup D2D (disk-to-disk), archiwizacja wiadomości e-mail czy serwer plików i drukarek.

Umożliwia pracę dysku w trzech stanach:

  • Normal Operation – pełne zasilanie i szybkość obrotowa;
  • Standby – obniżone zasilanie, obniżona szybkość obrotowa w okresach, w których nie są wykonywane żadne operacje;
  • Power-off – dysk nie obraca się.

Dodatkowo można skonfigurować okresy, w których funkcje zarządzania energią są wyłączone, np. podczas momentów szczytowego obciążenia architektury IT. Administrator może ustawić stan oddzielnie dla każdego dysku czy zautomatyzować uruchamianie i wyłączanie wirowania talerzy. Gdy następuje próba dostępu do dysku, jest on automatycznie włączany.

IDC szacuje, że na świecie pracuje (obraca się) 50 milionów dysków w zewnętrznych macierzach. Ich zasilanie i chłodzenie kosztuje ok. 1,3 miliarda dolarów rocznie.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ