Aby dane nie zamarzły…

0

Mróz za oknem to bardzo poważne zagrożenie dla danych przenoszonych na laptopach czy pamięciach flash. Gdy zachodzi konieczność wyniesienia takiego urządzenia na dwór, warto poświęcić parę chwil na przygotowanie się, aby zminimalizować ryzyko utraty danych.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają użytkownicy komputerów, jest pozostawianie ich na dłuższy czas w zimnych miejscach, a następnie szybkie uruchomienie w biurze bądź w domu. W takich sytuacjach w elektronice laptopa lub innego urządzenia cyfrowego natychmiast gromadzi się wilgoć, naprężają się układy elektroniczne i nasz sprzęt może ulec bardzo poważnej awarii, co bezpośrednio prowadzi do utraty danych. Warto więc odczekać kilkanaście minut i dopiero wtedy włączyć nasze urządzenie.

W wyniku mrozów dane tracą przede wszystkim pracownicy firm korzystający z laptopów, użytkownicy telefonów komórkowych i aparatów fotograficznych, które na mrozie, w wyniku awarii, tracą zapisane na swych pamięciach zdjęcia. Powodem zwiększonej liczby skomplikowanych przypadków, jakie trafiają w obecnych miesiącach do laboratorium odzyskiwania danych, są także ferie i urlopy zimowe, gdy intensywniej eksploatujemy sprzęt na zewnątrz, m.in. podczas podróży, wycieczek górskich czy na stokach narciarskich. Wtedy też jest on bardziej niż zwykle narażony na awarie.

Oto cztery najważniejsze porady, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka utraty danych podczas mrozów:

  • Nie wystawiajmy komputerów i innych urządzeń cyfrowych na długotrwałe działanie niskich temperatur – długotrwałe ochłodzenie może spowodować zniszczenie układów elektronicznych i utratę naszych danych.
  • Jeśli pozostawiliśmy komputer bądź inne urządzenie na długi czas na mrozie, nie włączajmy go od razu w pomieszczeniu, do którego weszliśmy – poczekajmy kilka minut, aby jego temperatura zrównała się z otoczeniem i urządzenie nie doświadczyło „szoku termicznego”. W takim wypadku może dojść do zwarcia, zniszczenia elektroniki i utraty danych.
  • Przenosząc komputery bądź inne urządzenia cyfrowe pamiętajmy o transportowaniu ich w specjalnych futerałach – chociaż używanie popularnych futerałów nie zagwarantuje nam pełnej ochrony, to jednak pozwoli na zniwelowanie oddziaływania mrozu na nasz nośnik.
  • Jeżeli pozostawiliśmy nasz nośnik danych na długi czas na mrozie, nie starajmy się na siłę go rozgrzać – próba nagłego rozgrzania naszego sprzętu poprzez np. położenie go na kaloryferze, jeszcze pogorszy sprawę. Wtedy awaria urządzenia i utrata danych jest niemal gwarantowana.

Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ