ZyXEL NBG6503 – test IT Focus

0

ZyXEL NBG6503 to dwuzakresowy router Wi-Fi w standardzie 802.11ac, który oferuje szybkie i stabilne połączenia bezprzewodowe z prędkością do 750 Mb/s

.
Urządzenie zaprojektowano z myślą o użytkownikach domowych, choć z powodzeniem może być stosowany w małych biurach i firmach.

ZyXEL NBG6503 wyposażono w dwa moduły radiowe, które obsługuje dwa zakresy częstotliwości. W paśmie 2.4 GHz router pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 300 Mb/s i do 433 Mb/s w paśmie 5 GHz.

Dzięki temu możliwe jest korzystanie z szybkiego internetu i jednoczesne przesyłanie strumieni wideo HD w wolnej od zakłóceń częstotliwości 5 GHz. Urządzenie skonfigurujemy do pracy w trybie routera lub punktu dostępowego. Ma wbudowane funkcje translacji adresów (NAT), zarządzania pasmem oraz zapewniania jakości połączeń (QOS). Funkcja ta umożliwia nadawanie priorytetu ruchu dla popularnych usług sieciowych takich jak gry sieciowe, telefonia VoIP, rozmowy tekstowe czy pobieranie plików P2P/FTP.

zyxel_nbg6503_back.png

Funkcje oszczędzania energii

Projektanci ZyXEL postawili sobie za cel, aby urządzenie było maksymalnie przyjazne dla środowiska i naszych kieszeni. Router wyposażono w funkcje planowania czasu pracy oraz przycisk zasilania, który pozwala wygodnie wyłączyć urządzenie, kiedy niepotrzebne. Jednocześnie użytkownik może dostosować moc modułu radiowego tak, aby zredukować poziom zakłóceń poza obszarem, który chcemy objąć zasięgiem sygnału radiowego.
W przypadku tradycyjnych połączeń w sieci Ethernet, NBG6503 potrafi wykryć długość kabla sieciowego i na tej podstawie dostosować moc sygnału, tak aby zmniejszyć pobór energii. Dodatkowo, router śledzi czy na danym interfejsie sieciowym są aktywne połączenia. Jeśli nie, router przełącza port w stan oszczędzania energii.

Łatwa instalacja

Kreator eaZy123 pozwala w trzech krokach przygotować router do pracy. Późniejsze zarządzanie routerem odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej w jednym z dwóch trybów: łatwym, zaprojektowanym dla użytkowników domowych oraz eksperckim, w którym informatycy i administratorzy mają dostęp do większej liczby opcji konfiguracji routera.
W trybie łatwym, na ekranie widzimy listę i stan urządzeń podłączonych do sieci domowej. Za pomocą suwaków On/Off możemy w szybki sposób włączyć zaporę sieciową, tryb gracza, funkcje oszczędzania energii oraz moduł filtrowania treści przesyłanych przez sieć.

Plusy:

  • korzystna relacja jakości do ceny,
  • wygodna konfiguracja w trybie uproszczonym,
  • funkcje oszczędzania energii,
  • przycisk włącznika sieci Wi-Fi.

Minusy:

  • brak portu USB i funkcji współdzielenia dysku/drukarki,
  • przesyłanie danych w sieci 802.11ac tylko z prędkością do 433 Mb/s.

zyxel_nbg6503_wi-fi_general.png
zyxel_nbg6503_bandwidth_management.png
zyxel_nbg6503_easy_mode.png

Powrót do głównego artykułu: Testy routerów bezprzewodowych dla Soho

Przeczytaj: Raporty ITfocus – Routery bezprzewodowe dla SOHO

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ