Zielone IT – więcej pracy, mniej obietnic

0

Producenci IT coraz częściej chwalą się swoimi osiągnięciami w zakresie ochrony środowiska. Ale niektóre firmy bardziej skupiają się na promocji niż konkretnych działaniach. Greenpeace w najnowszym raporcie „Cool IT Leaderboard”, opublikowanym w kwietniu br., prezentuje poziom zaangażowania światowych koncernów w rozwój energooszczędnych technologii.

– Przedsiębiorstwa z branży IT, które chcą odegrać istotną rolę w zmniejszeniu do 2015 r. emisji substancji szkodliwych, muszą wznieść się poza obietnice – mówi Casey Harrell, działacz Greenpeace. – Same zapowiedzi, że opracowane technologie przyczynią się do efektywnego zużycia energii to za mało. Słowa nie zastąpią czynów.

Liderem najnowszego rankingu jest firma Cisco, której udało się podwoić liczbę punktów w stosunku do poprzedniego raportu. Uzyskała wysokie oceny dzięki inwestowaniu w smart grid oraz rozwiązania zapewniające efektywne zarządzanie zużyciem energii w biurach. Wiceliderem „Cool IT Leaderboard” został Ericsson. Greenpeace w ten sposób nagrodził szwedzki koncern za rzetelne analizy przedstawiające wpływ jego produktów na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Ale Cisco i Ericsson to nie jedyne firmy zbierające pochwały od ekologów. Greenpeace pozytywnie ocenia działania Google oraz Fujitsu. Twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki poważnie zaangażowali się w rozwój narzędzi PowerMeter, przedstawiających konsumentom poziom zużycia energii w czasie rzeczywistym. Ale w zestawieniu Google zajmuje dopiero szóste miejsce. To rezultat niesprecyzowanych planów dotyczących redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Zdaniem autorów raportu brak przejrzystości powoduje, że Google wypada niezbyt przekonywująco w roli propagatora zielonych technologii.

Pochlebne recenzje zebrały również Ericsson i Fujitsu. W przypadku obu producentów ekolodzy doceniają stworzone przez nich metodologie pomiaru, prezentujące wpływ energooszczędnych rozwiązań na ochronę środowiska. Według Greenpeace Fujistu jako pierwsza firma opracowała wiarygodne, długoterminowe cele zmierzające do ograniczenia emisji substancji szkodliwych.

Zestawienie „Cool IT Leaderboard”

 1. Cisco 62
 2. Ericsson 53
 3. IBM 42
 4. HP 41
 5. Fujitsu 36
 6. Google 33
 7. Microsoft 31
 8. Dell 28
 9. Intel 27
 10. Nokia, SAP, Toshiba 22
 11. Sharp 18
 12. Sony 16
 13. Panasonic 14

Źródło: www.greenpeace.org

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ