Zettabajtowe routery Cisco

0

Cisco utrzymuje, że w ciągu najbliższych lat ilość przesyłanych danych będzie liczona w zettabajtach. Aby przygotować się na obsłużenie wzmożonego ruchu, firma już teraz wprowadza odpowiednie urządzenia, które poradzą sobie z taką powodzią danych. Są to m.in. nowe routery ASR 9000.

Aggregation Services Router 9000 to seria routerów brzegowych, przeznaczonych dla dostawców usług, których zadaniem będzie obsłużenie szybko rosnącego ruchu w sieci, napędzanego przede wszystkim transmisja wideo i obsługą urządzeń mobilnych. Zdaniem Cisco to właśnie transmisja wideo będzie głównym czynnikiem zwiększającym ruch w Internecie.

„Ta platforma została zaprojektowana pod kątem transformacji do IP NGN i będzie używana jako podstawa sieci szkieletowej Ethernet do przesyłania rosnącej ilości wideo i danych z urządzeń mobilnych. Routery Cisco ASR 9000 zostały zoptymalizowane pod kątem dostarczania obrazu wideo i multimediów lepiej niż jakakolwiek inna platforma na rynku”, uważa Pankaj Patel, starszy wiceprezes i główny kierownik Cisco Service Provider Technology Group.

Era zettabajtów
Routery ASR 9000 rozszerzają rodzinę ASR, którą zapoczątkowało wprowadzenie serii routerów ASR 1000 wprowadzonych osiem miesięcy temu. Nowe routery brzegowe w połączeniu z rozwiązaniem Cisco CRS-1 Carrier Routing System (CRS) o przepustowości 92 terabitów w rdzeniu sieci będą wstanie obsłużyć zettabajtową transmisję danych.

Routery Cisco ASR 9000 występują w dwóch wariantach: z sześcioma lub z dziesięcioma złączami. Maksymalna przepustowość to 6,4 terabajta na sekundę. Routery będą również wyposażone w transpodery optyczne, które pozwolą wykorzystać IPoDWDM (IP over dense wavelength-division multiplexing) w przypadku usług Ethernet. Wyposażenie urządzeń brzegowych i rdzenia sieci w IPoDWDM pozwoli zredukować złożoność sieci i koszty jej utrzymania, a także ograniczyć emisję dwutlenku węgla (carbon fooprint).

Modułowy system zasilania pozwala ograniczyć zużycie prądu. ASR 9000 z sześcioma złączami jest wyposażony w innowacyjny system chłodzenia, pozwalający lepiej wykorzystać przestrzeń w serwerowni. Cisco podaje, że w porównaniu z konkurencją ASR 9000 w pełnej konfiguracji (6,4 terabajta przepustowości) pozwala rocznie zaoszczędzić 88 ton węgla lub 164 pasażerskie loty na Pacyfikiem lub 16 podróży samochodem dookoła świata. Routery wyposażono w system operacyjny Cisco IOS XR, który zapewnia ciągłość pracy i umożliwia aktualizację w trakcie pracy urządzenia.

Cisco ASR 9000 mają wbudowany moduł Cisco AVSM (Advanced Video Services Module), który umożliwia obsługę terabajtowej, strumieniowej transmisji na brzegu sieci. Oferuje on takie funkcje, jak szybkie przełączanie między kanałami, korekcję błędów, wstawianie reklam oraz przechowywanie materiałów w pamięci podręcznej. Moduły AVSM zastępują urządzenia sieciowe dedykowane do dostarczania multimediów.

Pierwszym użytkownikiem nowych routerów będzie Softbank Corporation. Ponadto Cisco prowadzi już rozmowy z jednym ISP działającym w Ameryce Północnej i Europie. Ceny routerów ASR 9000 zaczynają się od 80 tys. dolarów.

Visual Networking Index
Firma Cisco przygotowała raport „Visual Networking Index (VNI) Forecast and Methodology, 2007-2012”, który pokazuje najważniejsze trendy w ruchu IP zarówno generowanym przez firmy jak i użytkowników indywidualnych. Wynika z niego, że głównymi czynnikami wzrostu ilości przesyłanych danych będzie transmisja wideo, społeczności internetowe (Web 2.0) oraz biznesowe rozwiązania do pracy zespołowej. Z raportu wynika, że w latach 2007-2012 wzrost ruchu będzie wynosił rocznie ok. 46%. Publikujemy obszerne podsumowanie tego raportu.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ