Wszystko dla centrów danych – oferta green IT w Polsce

0

Centra przetwarzania danych to miejsca, gdzie najbardziej skomasowane są rozwiązania green IT i gdzie najłatwiej zobaczyć globalne korzyści z ich stosowania. Można bowiem oszacować pełne koszty zużycia energii elektrycznej i oszczędności wynikające z ograniczenia tego zużycia przeliczane na zmniejszenie emisji CO2. Nic więc dziwnego, że oferta green IT dla data center jest tak bogata.

Informacje zebrane w artykule pochodzą z ankiet rozesłanych do przedstawicieli branży IT pod koniec 2009 r. W drugiej części raportu prezentujemy produkty dla centrum przetwarzania danych. Udało nam się zebrać informacje od 34 działających w Polsce dostawców rozwiązań green IT, z których „Zielone rozwiązania IT” dla centrów danych oferuje 10 (29,4%) firm, a wyposażenie centrów danych – 7 (20,6%).

W polskich przedsiębiorstwach rzadko prowadzi się analizę całkowitych kosztów eksploatacji centrum przetwarzania danych – to wniosek z badania przeprowadzonego przez redakcję GreenITfocus w listopadzie 2009 r. wśród uczestników III Seminarium Eksperckiego Emerson Network Power („Badanie GreenITfocus: Działania proekologiczne w polskich firmach”). Takie działania deklaruje jedynie 20% ankietowanych. Na szczęście dość duży odsetek, bo 41% przedstawicieli polskich firm stwierdziło, że w ich przedsiębiorstwach monitoruje się ilość energii elektrycznej zużywanej w data center. W ciągu najbliższych miesięcy działania takie zamierza wprowadzić 30% firm, nie planuje ich w najbliższej przyszłości 23% respondentów.

W części 2. raportu skupiamy się na ekologicznych własnościach rozwiązań przeznaczonych dla centrów przetwarzania danych. Chcieliśmy przedstawić pełną ofertę – od sprzętu IT z akcesoriami przez układy zasilania, klimatyzacji, oprogramowanie do monitorowania parametrów data center po usługi. Znalazły się tu jednak wyłącznie informacje pochodzące z ankiet. Zamieszczamy przykładowe opisy produktów z wyeksponowaniem ich funkcji pozwalających radykalnie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Nie zamierzamy jednak porównywać ofert różnych producentów. Ograniczymy się do przekazania obiektywnych informacji, co można znaleźć na polskim rynku i gdzie tego szukać.

Sprzęt IT
W ramach oferty green IT firma Fujitsu Technology Solutions wprowadziła na polski rynek pamięci masowe serii Eternus: Fujitsu Eternus LT20, LT40, LT60, Fujitsu Eternus DX60, DX80, terminale Fujitsu FUTRO S450, S500, serwery Fujitsu PRIMERGY BX900, TX200, TX300, RX200, RX300, stacje robocze Fujitsu CELSIUS W370 proGREEN selection (wprowadzone na polski rynek w 2009 r.) oraz Fujitsu CELSIUS R570.

Z kolei firma Hewlett-Packard ma w ofercie serwery wielowęzłowe HP ProLiant DL1000 (wielordzeniowe serwery stelażowe oparte na standardach branżowych), które dzięki konstrukcji umożliwiającej współużytkowanie energii zapewniają sprawność energetyczną o 30% wyższą niż tradycyjne serwery stelażowe.

W 2009 r. na rynku pojawiły się energooszczędne serwery z serii HP ProLiant G6, których wydajność dwukrotnie przewyższa parametry serwerów poprzednich generacji. Oferują też większe możliwości w zakresie wirtualizacji oraz automatyzacji. Dostępne w 11 zgodnych ze standardami wersjach z obudową wieżową, stelażową i typu blade (ceny najprostszych modeli od 3940 zł, różnią się w zależności od konfiguracji).

Serwery HP ProLiant G6 zawierają funkcje zapewniające niższe zużycie energii, m.in. HP Sea of Sensors – zestaw 32 inteligentnych czujników, które automatycznie monitorują temperaturę w serwerze i regulują ustawienia elementów systemu, takich jak wentylatory, pamięć oraz system We-Wy, aby zoptymalizować chłodzenie serwera i zwiększyć jego wydajność. Dzięki rozwiązaniu Common Power Slot można zminimalizować zużycie energii, wybierając zasilacz (jeden z czterech) odpowiedni do specyficznego dla firmy obciążenia. W większości konfiguracji przeznaczonych do obsługi rzeczywistych zastosowań udaje się osiągnąć sprawność przekraczającą 90%. Z kolei technologia HP Dynamic Power Capping pozwala realokować zasoby systemu zasilania i chłodzenia w centrum przetwarzania danych poprzez możliwość dynamicznego ustawiania maksymalnej ilości energii zużywanej przez serwery. Dzięki precyzyjnej identyfikacji zapotrzebowania poszczególnych serwerów na moc oraz opcji ustawienia limitu na podstawie podanego zużycia energii można wykorzystać odzyskaną w ten sposób energię w celu zwiększenia mocy obliczeniowej centrum przetwarzania danych.

Wprowadzone na rynek w listopadzie 2009 r. dwa nowe wydajne, energooszczędne serwery szóstej generacji przeznaczone są dla centrów danych: HP ProLiant BL2x220c G6 – wydajność w przeliczeniu na wat należy do najwyższych w branży serwerów blade i HP ProLiant SL165z G6 – zapewnia obniżenie zużycia energii o 18%, a kosztów o 10%.

Serwery z serii HP ProLiant SL zapewniają sporą oszczędność energii. Skonsolidowana infrastruktura zasilania i chłodzenia oraz system przepływu powietrza wykorzystują o 28% mniej energii na serwer niż tradycyjne rozwiązania stelażowe, co pozwala obniżyć koszty energii o 2,9 mln euro rocznie. Podwojona gęstość upakowania oznacza zmieszczenie 2 węzłów serwerowych na fizycznej przestrzeni zajmowanej przez jeden tradycyjny węzeł 1U. Sumaryczne roczne zużycie energii jest według producenta mniejsze o 52 tys. MW.

Z kolei firma Western Digital ma w ofercie dla centrów przetwarzania danych dyski wewnętrzne serii WD RE4 GP (wprowadzone na rynek w 2009 r., 2 TB, cena ok. 1000 zł brutto). Dzięki wykorzystaniu unikatowej technologii GreenPower obniżono w nich temperaturę pracy w celu zwiększenia niezawodności oraz zapewnienia niskiego poziomu hałasu.

Do rozwiązań green IT należy również zaliczyć nowy napęd taśm HP StorageWorks DAT 320 (dostępny w cenie katalogowej od 2715 zł), który podwaja pojemność pamięci i zużywa o 50% mniej energii (średnio ok. 5,7 W) w porównaniu z rozwiązaniami poprzednich generacji (DAT 160 średnio zużywa ok. 10,3 W).

Idea green IT znalazła także odzwierciedlenie w rozwiązaniach firmy Juniper Networks Poland, od ruterów operatorskich serii M i T, ruterów Metro Ethernet MX przez serie przełączników ethernetowych EX aż po urządzenia serii J (rutery klasy enteprise) czy SRX (systemy bezpieczeństwa). Rozwiązania te oferują wyższą wydajność przy mniejszym zużyciu energii (nawet do 50%), co przynosi oszczędności na systemach chłodzenia i pozwala zredukować zajmowaną przestrzeń (nawet o 75%).

Firma Polycom, specjalizująca się w systemach wideokonferencyjnych i telepresence, ma w ofercie dla centrów przetwarzania danych serwery (m.in. RMX 2000 V4.0) stanowiące nowoczesną platformę konferencyjną do komunikacji wideo pomiędzy wieloma lokalizacjami. RMX 2000 V4.0 oferuje obsługę standardu HD 1080p oraz HD 720p w podwyższonej jakości.

Układy zasilania
Kwestie układów zasilania są niezwykle istotne w centrum przetwarzania danych ze względu na konieczność zapewnienia nieprzerwanej pracy. Na szczęście polski rynek ma bogatą ofertę w tym zakresie.

Firma APC by Schneider Electric (Schneider Electric IT Poland) oferuje dla centrów danych zasilacze UPS APC Symmetra PX i LX, Galaxy, Smarts. W 2009 r. wprowadziła na polski rynek APC MGE Galaxy 3500, APC Symmetra PX.

Firma DISKUS Polska dostarcza rozwiązania zasilające – szynoprzewody Starline produkcji Universal Electric.

Z kolei firma Eaton Power Quality SA Oddział w Polsce jest dostawcą zasilaczy produkcji firmy Eaton – BladeUPS, Eaton 9395, Eaton Protection Stadion (wprowadzonych na rynek w 2009 r., Eaton 9395 – 1100 kVA). Firma Eaton używa wytrzymałych materiałów i wydajnej technologii produkcji, dzięki czemu generuje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla w porównaniu z innymi systemami UPS.

BladeUPS zapewnia skalowalne, elastyczne zasilanie gwarantowane dla serwerów kasetowych o dużej gęstości mocy oraz dla urządzeń IT. Pojedynczy moduł BladeUPS zajmuje z bateriami przestrzeń 6U w standardowej szafie montażowej i dostarcza moc 12 kW (60 kW w konfiguracji redundantnej).

Wykorzystana w zasilaczu opatentowana technologia Eaton HotSync zapewnia pracę równoległą do sześciu UPS w celu zwiększenia niezawodności lub dodania mocy. Ponieważ technologia ABM ładuje baterie, gdy jest to konieczne, ulegają one mniejszej korozji, a czas ich użytkowania jest wydłużony do 50%. Moduły bateryjne i elektroniczne mogą być wymieniane „na gorąco” bez przerywania zasilania, co poprawia dostępność chronionych urządzeń IT.

BladeUPS obsługuje różne architektury systemowe, dostosowując się do specyficznych wymagań i zapewniając pożądany poziom redundancji. Rozbudowa systemu jest ułatwiona dzięki architekturze gotowych bloków strukturalnych. Każdy BladeUPS może być konfigurowany z jego własnymi zewnętrznymi bateriami akumulatorów. Jest skalowalny z własną dystrybucją podziału obciążenia, wykorzystując dedykowane rozdzielnice RPM (Rack Power Module). RPM o wysokości 3U ma wyjścia jednofazowe i może być zamontowany w tej samej szafie montażowej co UPS i urządzenia IT.

Zasilacz może być monitorowany za pośrednictwem sieci LAN lub Internetu. Wysoki poziom sprawności systemu (97%) skutkuje obniżoną temperaturą pracy i mniejszym wydzielaniem ciepła. Koszt zakupu rozwiązania 60 kW N+1 zwraca się po 5 latach eksploatacji poprzez same oszczędności na kosztach zużycia energii. Niskie wydzielanie ciepła ogranicza wymagania klimatyzacyjne o prawie jedną trzecią, a zasilacz BladeUPS może być umieszczony w bliskim sąsiedztwie urządzeń IT. Ze względu na jego niewielkie rozmiary zyskuje się dodatkowe miejsce na urządzenia IT zarówno w szafie montażowej, jak i w centrum przetwarzania danych.

W ofercie Konsorcjum FEN znajdują się zasilacze awaryjne firmy CyberPower opisane w artykule „Oferta green IT w Polsce”. Wykorzystano w nich opatentowaną przez CyberPower rewolucyjną technologię GreenPower UPS, dzięki której urządzenia zużywają nawet o 75% mniej energii w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Podczas pracy emitują do 80% mniej ciepła, przy zachowaniu 100% wydajności, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w serwerowniach.

Układy chłodzenia, klimatyzacji
Ta grupa produktów jest równie ważna dla ciągłości pracy data center co układy zasilania. Na szczęście na rynku nie brakuje interesujących rozwiązań w tej dziedzinie.

Na przykład firma APC by Schneider Electric (Schneider Electric IT Poland) oferuje układy klimatyzacji APC InRow oraz zintegrowane rozwiązania zasilania, chłodzenia i zarządzania centrami danych InfraStruxure. W 2009 r. wprowadziła na polski rynek szafę APC Netshelter CX ze zintegrowanym systemem chłodzenia i zarządzania oraz APC InRow SC – zintegrowaną obudowę chłodzącą do pomieszczeń okablowania i serwerowni.

InfraStruXure to kompleksowe, skalowalne według zapotrzebowania, łatwe w zarządzaniu, wstępnie zaprojektowane rozwiązania dla środowisk IT, sprzyjające redukcji zużycia energii w centrach danych. W pełni integruje zasilanie, chłodzenie, szafy 19”, narzędzia do monitorowania, zarządzania i zapewniania bezpieczeństwa oraz usługi serwisowe. Ta architektura na żądanie zapewnia tworzenie rozwiązania poprzez wybór standaryzowanych elementów składających się na modularne i przenośne konfiguracje. Jest dostępna dla każdego środowiska IT – od pomieszczeń okablowania do dużych centrów danych. Oferuje rzędowe systemy klimatyzacji oraz system z przejściami gorącego powietrza, zapewniając poprawę skuteczności chłodzenia i zwiększenie możliwości kontroli temperatury. Producent szacuje, że samo przejście z chłodzenia pomieszczeń na rzędowy system klimatyzacji pozwala zaoszczędzić średnio 35% kosztów energii elektrycznej.

Emerson Network Power ma bogatą ofertę układów klimatyzacji, w tym m.in. agregat wody lodowej HPC, w którym zastosowano system freecoolingu (chłodzenia naturalnego) oraz odzysku ciepła, wykorzystywanego np. do ogrzewania wody użytkowej lub budynków.

W 2009 r. na polskim rynku pojawiła się jednostka klimatyzacyjna Liebert CRV, jedno z najbardziej energooszczędnych rozwiązań klimatyzacyjnych dla serwerowni. Występuje w wersji z tzw. bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego oraz sprężarką Digital Scroll i czynnikiem chłodniczym R410A, a także w wersji na wodę lodową z możliwością realizowania strategii freecoolingu. Już samo rozwiązanie ze sprężarką Digital Scroll jest bardziej energooszczędne niż większość tradycyjnych szaf klimatyzacyjnych z opcją freecoolingu.

Z kolei Hewlett-Packard Polska wykorzystuje technologię HP Dynamic Smart Cooling, dzięki której można zmniejszyć zużycie energii przez urządzenia chłodzące w centrach danych o 20-45%. Rozwiązanie na bieżąco wykonuje pomiary temperatury powietrza w całym centrum i zapewnia chłodzenie w miejscach, w których jest ono najbardziej potrzebne. Według szacunków producenta nowa technologia może obniżyć koszty chłodzenia nawet o 40%, co w przypadku centrum wytwarzającego 10 MW ciepła oznacza oszczędności rzędu 1 mln USD rocznie.

Akcesoria do optymalizacji DC
Firma DISKUS Polska ma bardzo szeroką ofertę do optymalizacji działania centrum przetwarzania danych. W 2009 r. wprowadziła na polski rynek przepusty kablowe do podniesionych podłóg technicznych – KoldLok (firmy Upsite Technologies), CoolControl, płyty perforowane – CoolTile, panele zaślepiające do szaf rackowych – HotLok (Upsite Tech.), kurtyny powietrzne do podniesionych podłóg technicznych – Plenaform, zabezpieczenia okablowania strukturalnego – Cablelay. Ceny zależą od wielkości zamówienia.

Szczotkowe przepusty kablowe KoldLok przeznaczone są do uszczelniania otworów na kable w podłogach podniesionych. 50-80% klimatyzowanego powietrza nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniego ciśnienia przepływu ze względu na nieuszczelnione otwory oraz przejścia w podłogach i nie dociera do chłodzonych serwerów. To utracone powietrze, opisywane jako bypass airflow, powoduje powstawanie tzw. hot-spotów, zmniejsza efektywność jednostek chłodzących i podwyższa koszty całej infrastruktury. Poprzez uszczelnienie kabli przepustami do podłóg podniesionych KoldLok można poprawić wydajność chłodzenia w całym data center.

Korzyści: zmniejszenie zjawiska niekontrolowanego przepływu powietrza przez przejścia kablowe, zwiększenie wydajności jednostek chłodzących, poprawa niezawodności sprzętu i wydłużenie jego żywotności, podwyższenie ciśnienia statycznego pod podłogą podniesioną a tym samym sprawniejsze dostarczanie chłodnego powietrza przez perforowane otwory w taflach podłogowych i kratki podłogowe.

Przepusty łatwo integrują się z podłogą podniesioną (nie mają luźnych lub częściowo przymocowanych części, które mogłyby się oddzielić lub odpaść), zapewniają oporność dla rozproszonego systemu statycznego. Spełniają wymogi europejskiej dyrektywy 2002/95/EC, która ogranicza użycie niebezpiecznych materiałów (RoHS) w produkcji osprzętu elektrycznego i elektronicznego, oraz dyrektywy NFPA 75 sekcja 5-4.4.

Monitoring środowiska
Nawet najbardziej precyzyjne urządzenia zasilające i chłodzące nie zapewnią właściwej pracy data center, jeśli nie będą stale kontrolowane jego parametry, takie jak temperatura, ciśnienie, obciążenie mocą. Z pomocą w takim przypadku służą systemy do monitoringu i diagnozowania.

Na przykład rozwiązanie Cisco Systems Poland – Cisco Energy Efficient Data Center (EEDC) – zapewni określanie efektywności energetycznej centrum przetwarzania danych.

Z kolei Cisco EnergyWise (technologia do przełączników Cisco Catalyst) umożliwi pomiar i ograniczenie zużycia energii przez urządzenia IP (telefony, laptopy i punkty dostępowe) oraz tworzenie raportów na ten temat. Funkcje pomiaru w czasie rzeczywistym dostarczą informacji o oszczędnościach energii w całej firmie i jej poszczególnych częściach, np. w centrum przetwarzania danych.

Raritan Dominion – oferowane przez DISKUS Polska urządzenie do monitorowania środowiska w centrach danych – umożliwia zdalną kontrolę poboru mocy całego urządzenia oraz poszczególnych gniazdek w czasie rzeczywistym. Można również podłączać do niego opcjonalne czujniki zewnętrzne, np. temperatury i wilgotności.

Magazynowanie danych
We wrześniu 2009 r. Oracle Polska wprowadził na polski rynek Oracle Exadata Database Machine Version 2. Opracowane przez firmy Sun i Oracle rozwiązanie to według Oracle najszybsza na świecie maszyna do magazynowania danych oraz przetwarzania transakcji online (OLTP). Zbudowana została w oparciu o standardowe składniki sprzętowe oraz technologie Sun FlashFire, Oracle Database 11g Release 2 i Oracle Exadata Storage Server Software Release 11.2. Dzięki niej użytkownicy mogą przechowywać ponad dziesięć razy więcej danych i wyszukiwać dane ponad dziesięć razy szybciej bez wprowadzania zmian w aplikacjach. Poprzez integrację wszystkich elementów w jednym rozwiązaniu maszyna bazodanowa Sun i Oracle zużywa znacznie mniej energii niż zestaw o takiej samej mocy zbudowany ze składników klasycznych.

Oferowana przez Rimage Corporation rodzina Rimage Producer 6100N, 7100N, 8100N to zaawansowane, w pełni automatyczne urządzenia sieciowe mające własne jednostki sterujące. Na archiwizację 1 TB danych przy użyciu systemów Rimage i płyt Blu-ray potrzeba mniej niż 5 Wh energii. Oferują nadruki termotransferowe na płytach CD, DVD i Blu-ray.

Platformy wirtualizacji
Wprowadzone na polski rynek w 2009 r. Cisco Unified Computing System to rozwiązanie, które łączy zasoby infrastruktury sieciowej z zasobami mocy obliczeniowej w jeden spójnie zarządzalny system, czyli integruje serwer, sieć, dostęp do zasobów dyskowych oraz platformę wirtualizacyjną. System wykorzystuje o połowę mniej podzespołów i wymaga mniejszej liczby kabli oraz systemów zasilania i chłodzenia w porównaniu z dawnymi instalacjami serwerowymi. Umożliwia to obniżenie całkowitych kosztów utrzymania centrum przetwarzania danych, zwiększenie elastyczności infrastruktury IT poprzez stworzenie spójnej warstwy wirtualizacyjnej oraz umożliwienie dynamicznego alokowania zasobów. Innowacyjna architektura stwarza podstawy do tworzenia środowisk przetwarzania opartych na modelu typu cloud. Rozwiązanie znacznie obniża koszty zasilania i chłodzenia, wykorzystuje technologię Unified Faric.

Hewlett-Packard ma w ofercie również zestawy Hyper-V – rozwiązania dla firm wdrażających infrastruktury zwirtualizowane, aby obniżyć koszty oraz zwiększyć elastyczność i dostępność aplikacji biznesowych o znaczeniu krytycznym. Do rozwiązań Hyper-V dołączono zestaw inteligentnych pakietów do wirtualizacji (Virtualisation Smart Bundle) opartych na produktach HP ProLiant, pamięci masowej StorageWorks i przełącznikach ProCurve.

W 2009 r. HP wprowadził ofertę Extreme Scale-Out (ExSO) dla przedsiębiorstw korzystających z technologii Web 2.0 i rozproszonego przetwarzania danych (cloud computing) oraz HPC (High Performance Computing). Najważniejszym jej elementem jest seria wcześniej opisanych energooszczędnych serwerów HP ProLiant SL.

Usługi dla data center
Firma APC by Schneider Electric (Schneider Electric IT Poland) oferuje kilkanaście różnych audytów, podzielonych na cztery główne grupy: audyty energetyczne, chłodzenia, oprogramowania i przepływu powietrza.

Na swojej stronie internetowej firma zamieściła kalkulatory oraz aplikacje ułatwiające projektowanie centrów danych. Dzięki nim można ocenić obecną infrastrukturę (np. obliczyć współczynnik efektywności), jej energooszczędność i wysokość kosztów posiadania. Narzędzia TradeOff Tools to zbiór aplikacji, za pomocą których specjaliści od projektowania centrów danych mogą eksperymentować z różnymi parametrami zużycia prądu, wydajności, kosztów inwestycyjnych, emisji dwutlenku węgla i innych kluczowych zagadnień projektowych.

APC by Schneider Electric ma w ofercie również Data Center University – internetowe kursy i szkolenia dotyczące projektowania i budowy centrów danych zoptymalizowanych pod względem zużycia energii.

DISKUS Polska także oferuje usługi zmniejszające koszty utrzymania infrastruktury data center. KoldWorks to zestaw wyspecjalizowanych usług inżynieryjnych, połączonych z edukacją. KoldCheck – usługi diagnostyczne, badanie kluczowych warunków w data center, określanie np. sposobów zoptymalizowania istniejącego systemu chłodzenia. KoldProfile – badanie systemu chłodzenia w CPD w oparciu o publikowane standardy organizacji ASHRAE oraz Uptime Institute. KoldSeminar – szkolenia z zakresu efektywnego chłodzenia CPD.

* * *
W kolejnej części raportu przedstawimy infrastrukturę sieciową, a później oprogramowanie i usługi. Osobny artykuł poświęcony będzie strategiom własnym green realizowanym przez dostawców rozwiązań IT oraz trendom na rynku. Jako uzupełnienie raportu o ofercie green IT w Polsce do ostatniej jego części dołączymy tabelkę z zebranymi informacjami o każdym dostawcy „zielonego” IT.

Zobacz także:
Oferta green IT w Polsce

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ