Wirtualny Citrix NetScaler dla każdego

0

NetScaler VPX to programowy odpowiednik sprzętowego rozwiązania NetScaler MPX. Nowa wersja została udostępniona w formie tzw. virtual appliance, czyli gotowej do wykorzystaniu maszyny wirtualnej.

Netscaler to rozwiązanie do przyspieszania i zabezpieczania aplikacji webowych. Dotychczas ten produkt był przeznaczony do dużych instalacji i ochrony najważniejszych aplikacji webowych, a wdrożenie wymagało dedykowanych urządzeń i specjalistycznej wiedzy. Do NetScalera VPX zostały przeniesione wszystkie funkcje wersji sprzętowej, zaś sam produkt ma być dużo łatwiejszy do wdrożenia (wystarczy pobrać plik instalacyjny z witryny producenta i zainstalować na serwerze) oraz zdecydowanie tańszy. Oprogramowanie jest przeznaczone zarówno dla dostawców usług, jak i korporacji, a można je uruchamiać na platformie wirtualnej XenServer.

Citrix odchodzi od tradycyjnego sposobu dostarczania rozwiązań w formie rozwiązań sprzętowych w kierunku rozwiązań otwartych i elastycznych, które działają z technologiami używanymi już przez klientów. NetScaler VPX można uruchomić na standardowym serwerze x86, podobnie jak inne wirtualne maszyny. Wprowadzenie NetScaler VPX rozszerza rynek dostarczania aplikacji webowych, ponieważ produkt ten można być oferowany w zupełnie innym modelu, niż produkt sprzętowy.

Korzyści wynikające ze stosowania nowego rozwiązania:

  • Niższe koszty zakupu i użytkowania (TCO). NetScaler VPX może uzupełniać istniejące wdrożenia NetScaler MPX. NetScaler VPX może być również wdrażany w bliskim sąsiedztwie aplikacji webowych, zapewniając im ochronę i zaawansowane mechanizmy sterowania ruchem. Na brzegu centrum danych NetScaler VPX nadaje się do wykonywania różnych zadań, np. szyfrowania SSL, zapobiegania przed atakami DoS czy równoważenia obciążenia.
  • Zintegrowane dostarczanie na żądanie. NetScaler VPX może być wdrażany wraz z dowolną aplikacją webową.
  • Łatwe wdrażanie w małych i średnich firmach czy w ramach pojedynczych oddziałów firmy. NetScaler VPX może działać nawet na tanich serwerach, a instalację i konfigurację popularnych aplikacji ułatwiają szablony Citrix AppExpert.
  • Integracja z popularnymi rozwiązaniami. NetScaler VPX może zostać wbudowany w wiele rozwiązań sprzętowych i programowych, np. w platformy sieciowe. Wbudowanie funkcjonalności NetScalera w elementy infrastruktury upraszcza sieć i obniża koszty dostarczania aplikacji.

NetScaler VPX w wersji public tech preview można już pobrać z witryny producenta. Finalna wersja, przeznaczona do komercyjnych zastosowań, zostanie udostępniona w trzecim kwartale 2009 roku. Na razie producent nie podał cen.

Pod koniec roku Citrix zaoferuje w formie virtual appliance kolejny produkt – Citrix Access Gateway, służący do bezpiecznego, zdalnego dostępu do aplikacji oraz wersję beta wirtualnej maszyny z Citrix Branch Repeaterem, rozwiązaniem do akceleracji dostarczania aplikacji.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ