Wirtualizacja uderza w rynek serwerów

0

Pierwszy kwartał bieżącego roku nie był łaskawy dla producentów serwerów. Według informacji napływających z agencji badawczych sprzedaż urządzeń spadła o 40% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zdaniem specjalistów EMC słabe wyniki nie są wyłącznie efektem spowolnienia gospodarczego.

Wprawdzie sytuacja ekonomiczna powoduje, że sprzedaż sprzętu IT spada, ale w przypadku serwerów spadek jest wyjątkowo niepokojący. W ciągu ostatnich kilku lat popyt na serwery rósł dość szybko. Tymczasem liczba sprzedanych urządzeń w pierwszym kwartale 2009 roku odpowiada poziomowi sprzedaży sprzed 5 lat.

Analitycy zastanawiają się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, a odpowiedź podsuwają im specjaliści z firmy EMC. Ich zdaniem światowy kryzys to tylko jeden z czynników drastycznego spadku sprzedaży. O wiele większy wpływ na załamanie rynku serwerów mają wirtualizacja oraz cloud computing. Cykl życia serwerów wydłuża się, co w pewnym stopniu jest zasługą wirtualizacji, pozwalającej na większą efektywność wykorzystania platform.

„Dyrektorzy IT dążący do zwiększenie sprawności i efektywności rozwiązań, poszukują sposobów na redukcję kosztów. Za wdrożeniem VMware przemawia głównie rachunek ekonomiczny. Myślę, że jesteśmy świadkami fundamentalnej zmiany w sposobie myślenia dyrektorów IT. Trzeba pogodzić się z pewnymi faktami”
– tłumaczy David Webster, dyrektor zarządzający EMC w Australii i Nowej Zelandii.

To, co jest dużą szansą dla VMware, czyli wirtualizacja i cloud computing, może być brzemienne w skutkach dla producentów sprzętu, jak Dell, IBM czy HP. Niemniej, na podstawie wyników jednego kwartału trudno wyciągać daleko idące wnioski, dlatego trzeba poczekać na wyniki, które przyniosą kolejne miesiące. Wtedy będzie można stwierdzić czy jesteśmy świadkami wyłącznie krótkookresowego spadku, czy też nowego trwałego trendu na rynku informatycznym.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ