Windows phone – między 6.1 i 7

0

Microsoft zaprezentował oficjalnie nową wersję swojego systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych – Windows phone (Windows Mobile 6.5). Jest to kolejna wersja po WM 6.1 i – jak podkreślają analitycy – jest rozwiązaniem pośrednim przez przyszłoroczną premierą Windows Mobile 7. Wśród nowości są dwie usługi: My Phone oraz Windows Marketplace.

W nowej wersji Windows dla telefonów komórkowych znajdują się m.in. udoskonalona usługa Windows Live (wzbogacona o kanały informacyjne What’s New oraz ulepszony moduł udostępniania zdjęć w największych serwisach społecznościowych), przebudowana przeglądarka Windows Internet Explorer for Mobile (obsługuje technologię Adobe Flash Lite), klient pocztowy umożliwiający zarządzanie wieloma kontami (aplikacje Outlook Mobile/Exchange), oprogramowanie Microsoft Office Mobile (Word, Excel i PowerPoint) oraz możliwość synchronizacji plików w telefonie przy użyciu Windows Live Media Manager oraz odtwarzanie plików multimedialnych w aplikacji Windows Media Player.

Pierwszą z nowych usług w Windows phone jest My Phone. To darmowa usługa do zarządzania i zabezpieczania najbardziej cennych informacji przechowywanych w telefonie, które – w razie zgubienia lub uszkodzenia telefonu – można łatwo odtworzyć. My Phone automatycznie synchronizuje zawartość telefonu – m.in. kontakty, przypomnienia, teksty i zdjęcia – przesyłając je do zabezpieczonego hasłem serwisu web. Zdjęcia umieszczone w serwisie My Phone lub w telefonie można bezpośrednio przesyłać do portali Windows Live, Facebook, My Space i Flickr. W ramach tej usługi użytkownicy mogą sprawdzić na internetowej mapie położenie swojego telefonu zapamiętane podczas ostatniej synchronizacji.

Zestaw bardziej zaawansowanych funkcji związanych ze zgubieniem telefonu jest dostępny w postaci płatnego pakietu Premium, który można aktywować zależnie od potrzeb. Pakiet My Phone Premium umożliwia m.in. natychmiastowe określenie aktualnego położenia telefonu na mapie, zdalną blokadę telefonu i wyświetlenie na ekranie komunikatu „W przypadku znalezienia…”, włączenie dzwonka nawet wtedy, gdy telefon jest w trybie wibrującym lub milczącym, a w razie potrzeby również pełne wyczyszczenie zawartości telefonu, dzięki czemu osobiste dane nie trafią w niepowołane ręce.

Drugą nową usługą jest serwis Windows Marketplace for Mobile, który umożliwia łatwe wyszukiwanie i zakup aplikacji mobilnych. Obecnie dostępnych jest już prawie 1000 anglojęzycznych aplikacji (polskich na razie tylko kilka), ale codziennie przybywają kolejne. Wszystkie oferowane w Windows Marketplace aplikacje mają certyfikat kompatybilności z Windows phone i podlegają zwrotowi, gdy użytkownik nie będzie z nich zadowolony.

Windows phone ma pojawić się w nowo sprzedawanych telefonach komórkowych w listopadzie br. W niektórych modelach telefonów wyposażonych w system Windows Mobile 6.1 (Samsung OmniaLite, Samsung Omnia II, HTC Touch2, HTC Touch Diamond 2, HTC SNAP oraz HTC Touch Pro 2, a od listopada także HTC HD oraz Asus M20) będzie można wykonać bezpłatną aktualizację do Windows phone. Informacje o aktualizacjach oraz nowych modelach telefonów z Windows phone są dostępne pod adresem www.windowsphone.com.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ