WiMAX zwalnia, LTE przyspiesza

0

Informacje przychodzące ze światowych agencji badawczych nie pozostawiają złudzeń – WiMAX wyraźnie zwalnia. Swoje prognozy dotyczące rozwoju tej technologii zweryfikował Juniper Research. Znacznie lepsze perspektywy ma przed sobą technologia LTE. Pyramid Research przewiduje, że liczba abonentów LTE w latach 2010-2014 wzrośnie o 404 procent.

Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku Juniper Research przewidywał, że w 2013 przychody operatów z tytułu świadczenia usług w oparciu o WiMAX 802.16e przekroczą 20 miliardów dolarów. Ale już według najnowszej prognozy Juniper Research telekomy uzyskają przychody na poziomie 15 miliardów i to dopiero w 2014 roku. Czynniki wpływające na wyhamowanie tempa wzrostu to przede wszystkim: kryzys ekonomiczny, kłopoty z zaciąganiem kredytów na inwestycje, a także pojawienie się na horyzoncie technologii LTE. WiMAX powinien rozwijać się przede wszystkim w miejscach, gdzie nie dociera DSL lub przepustowość łączy DSL jest bardzo niska. Zdaniem Juniper Research około 70 procent przychodów zgarną operatorzy z Ameryki Północnej, Dalekiego Wschodu, Chin oraz Zachodniej Europy.

Z kolei, według przewidywań Pyramid Research, z technologii LTE na koniec 2014 roku będzie korzystać 136 milionów ludzi. Autorzy raportu podkreślają, że tempo przyrostu abonentów LTE będzie szybsze niż w przypadku telefonii 3G. Jednym z motorów napędowych ma być szybko rosnąca liczba użytkowników smartfonów, łączących się z szerokopasmowym mobilnym Internetem za pośrednictwem terminali. Już 27 operatorów oficjalnie zadeklarowało wdrożenie sieci LTE, w tym 12 planuje uruchomić usługi komercyjne w 2010 roku, a pozostali w latach 2011-2012. Implementacja technologii będzie postępować znacznie szybciej w krajach rozwiniętych, jak Stany Zjednoczone czy Japonia. W 2010 roku abonenci z krajów zaliczających się do tzw. rynków wschodzących będą stanowić 5% użytkowników technologii LTE, a cztery lata później 43%.

Ciekawe informacje dotyczące LTE napłynęły również z Berlina, gdzie odbywał się specjalny szczyt poświęcony technologii. Organizacja Femto Forum poinformowała o planach opracowania femtokomórek pracujących w technologii LTE. Femtokórka to rodzaj nadajnika telefonii komórkowej podłączany do łącza xDSL lub FTTH. Jej zastosowanie umożliwia zwiększenie zasięgu sygnału radiowego w budynkach. Zastosowanie femtomórek LTE zwiększy prędkość pobierania danych w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jakość sygnału jest gorsza aniżeli w otwartej przestrzeni. Przedstawiciele organizacji Femto Forum są przekonani, że femtokórki LTE znajdą zastosowanie nie tylko w mieszkaniach prywatnych, o czym mówi się najczęściej, ale również w biurach, hot-spotach czy miejscach publicznych.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ