Wi-Fi – zasięg czy gęstość?

0

Wi-Fi to technologia, która towarzyszy nam od ponad dwóch dekad. W Polsce największy rozwój notuje w ciągu ostatnich lat. Jednak postęp technologiczny wprowadza nieustanne zmiany, które stawiają producentom sprzętu coraz to nowe wyzwania.

Najprościej mówiąc, Wi-Fi to technologia służąca do budowy lokalnych sieci bezprzewodowych. Zamysłem jej twórców było stworzenie możliwości bardzo szybkiej wymiany danych bez konieczności używania kilometrów kabli. O jej sukcesie nie trzeba przekonywać – obecnie każde urządzenie mobilne posiada możliwość połączenia z siecią poprzez Wi-Fi.

Wi-Fi to bezsprzecznie przyszłość bezprzewodowej komunikacji. Już dziś możemy znaleźć łącza oznaczone charakterystycznym symbolem w kawiarniach, centrach handlowych, czy głównych alejach miast. Idealnym przykładem jest nasza realizacja polegająca na zamontowaniu access pointów w warszawskich autobusach miejskich, która cieszy się sporym interesowaniem.

Jednak z biegiem czasu, zmienia się charakterystyka sieci bezprzewodowych. Początkowo dla odbiorców liczył się wyłącznie zasięg. Wynikało to z dość niskiej popularności Wi-Fi w Polsce. Obecnie, gdy liczba użytkowników Wi-Fi rośnie w olbrzymim tempie, zasięg przestaje być jedynym istotnym parametrem.

Przy projektowaniu łączy należy zwrócić uwagę na miejsca ich lokalizacji. Dla zastosowań komercyjnych, równie ważna co zasięg jest bowiem liczba użytkowników sieci. W przypadku stadionu piłkarskiego, centrum handlowego czy lotniska, sprzęt obciążony dużą liczbą aktywnych użytkowników przestanie spełniać swoje funkcje. Tak obciążona sieć nie będzie funkcjonować poprawnie, choćby zasięg usługi obejmował każde miejsce na danym terenie.

To właśnie dla takich rozwiązań eksperci opracowują innowacyjne technologie, a nowe access pointy tworzone są z uwzględnieniem konkretnych wymagań. Liczba użytkowników jest bardzo ważnym wyznacznikiem. Dowodem tego był dla nas ostatni kongres Partii Demokratycznej z udziałem Baracka Obamy. W TWC Arena w Charlotte (Nowa Karolina), podczas konwentu wyborczego zebrało się 24 tysiące osób, które musiały mieć zagwarantowane bezprzewodowe połączenie, aby pracować oraz dzielić się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych. Dodatkowo, zostaliśmy zobowiązani do dostarczenia sieci Wi-Fi dla zgromadzanych dziennikarzy, zapewniającego komfortową pracę. W tym celu zainstalowaliśmy 127 punktów dostępowych.

System posiadał wyspecjalizowany system antenowy o bardzo wąskiej charakterystyce, dzięki któremu był w stanie zapewnić łączność ponad 500 urządzeniom klienckim umieszczonym bardzo blisko siebie. Inteligentna antena access pointu „oświetla” obszar dla ok. 1000 ludzi. Działając podobnie do reflektora punktowego jest w stanie dotrzeć do każdego z nich nie generując zakłóceń wpływających negatywnie na inne urządzenia.

Na pytanie co jest ważniejsze – gęstość czy zasięg – nie ma odpowiedzi. Obecnie oba parametry Wi-Fi są równie ważne. Jednak przy rosnącej liczbie użytkowników rozwiązanie problemu zapewnienia dobrej jakości sieci Wi-Fi na małym obszarze dla wielu użytkowników stanie się jednym z głównych kierunków rozwoju technologii.

Michał Jarski, Dyrektor Ruckus Wireless na Europę Wschodnią

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ