Wi-Fi – pasmo 60 GHz i gigabitowa przepustowość

0

Sieci bezprzewodowe mogą stać się znacznie szybsze dzięki nowej specyfikacji przewidującej pracę w paśmie 60 GHz, opracowanej przez Wireless Gigabit Alliance, konsorcjum pracujące nad rozwojem istniejących specyfikacji. A to nie jedyne nowości, jakich możemy się spodziewać w najbliższych latach w obszarze bezprzewodowych technologii Wi-Fi.

Obecnie sieci Wi-Fi działają w pasmach 2,4 GHz oraz 5 GHz (standard 802.11n). Jednak jest już gotowa specyfikacja WiGig 60 GHz, która przewiduje pracę urządzeń w trzech zakresach – 2,4 GHz, 5 GHz, 60 GHz – oraz zwiększa przepustowość do 7 Gbit/s. To właśnie wykorzystanie nowego pasma 60 GHz umożliwia tak znaczne zwiększenie przepustowości.

Główne wysiłki związane z opracowaniem nowego standardu podjęły dwie organizacje: Wireless Gigabit (WiGig) Alliance oraz Wi-Fi Alliance. WiGig Alliance to wspólna inicjatywa producentów mająca na celu wsparcie rozwoju gigabitowych technologii bezprzewodowych. Z kolei Wi-Fi Alliance to oddzielna organizacja, której zadaniem jest rozbudowa ekosystemu i wystawianie certyfikatów Wi-Fi.

Mimo że specyfikacja 60GHz WiGig jest już kompletna, droga do gigabitowego Wi-Fi jest jeszcze daleka. Wi-Fi Alliance prowadzi teraz prace certyfikacyjne, które mają zapewnić interoperacyjność nowej technologii z urządzeniami Wi-Fi. „Prognozujemy, że w przyszłości, kiedy nasz program certyfikacji będzie gotowy, na rynku pojawiają się trzyzakresowe urządzenia, pracujące w pasmach 2,4 GHz, 5 GHz oraz 60GHz” – powiedział Edgar Figueroa, CEO z Wi-Fi Alliance Figueroa. „Nasz program cerfyfikacyjny ma zapewnić, że użytkownicy będą mogli bez problemu korzystać z nowej technologii.”

Figueroa podaje też przykład, jak będą działać urządzenia trzyzakresowe. W sytuacji, gdy najlepszym wyborem będzie użycie pasma 60 GHz, wtedy będzie ono używane. W innym przypadku, gdy pasmo 60 GHz nie będzie konieczne, urządzenie będzie przechodziło do trybu pracy w pasmach 2,4 GHz lub 5 GHz zgodnie ze specyfikacją 802.11n. Tryb pracy trzyzakresowej będzie objęty certyfikacją Wi-Fi.

Na razie nie wiadomo, kiedy technologia 60 GHz otrzyma swoją nazwę marketingową czy dodatkowe nazewnictwo ułatwiające jej identyfikację. „Jeśli nie zajęliśmy się tym aspektem, ale spodziewamy się więcej dyskusji na ten temat”, uważa Figueroa. „Ta technologia będzie objęta certyfikacją Wi-Fi, ale na razie naszym celem nie jest przygotowanie jakiś wyróżników dla niej.”

Obecnie Wi-Fi Alliance omawia kierunki rozwoju sieci bezprzewodowych w ciągu najbliższych pięciu lat. Wśród wyzwań najczęściej mówi się o opracowywaniu nowych standardów. Jeśli chodzi o standard 60 GHz, Figueroa nie widzi żadnych większych wyzwań związanych z przyznaniem tej technologii certyfikatu Wi-Fi.

„Nie widzimy żadnych przeszkód związanych z technologią 60 GHz, które by wykraczały poza to, z czym normalnie mamy do czynienia, jak interoperacyjność czy zgodność ze specyfikacją” – powiedział Figueroa. „Dlatego potencjalnie mamy prostą ścieżkę kierunku rozwoju produktów i interoperacyjności zestawu istotnych funkcji.” Jednak Figueroa dodaje, że wciąż nie ma harmonogramu przewidującego, kiedy pojawią się urządzenia 60 GHz z certyfikatem Wi-Fi.

„Na szczegółowy harmonogram ma wpływ wiele rzeczy, np. to, jak długo członkom Wi-Fi Alliance zajmie określenie, jakie funkcje powinny zawierać nowe urządzenia” – powiedział Figueroa. „Poza tym istotne jest, jak trudna będzie implementacja poszczególnych funkcji w urządzeniach oraz trzeba pamiętać, że Wi-Fi Alliance sprawdza produkty w środowisku testowym i weryfikuje ich interoperacyjność.”

Ewolucja 802.11n

Idąc dalej, trwają również prace nad kilka standardami Wi-Fi, które rozszerzą możliwości sieci bezprzewodowych. Wśród nich jest poprawiona efektywność przestrzenna osiągnięta dzięki wykorzystaniu nowej generacji technologii Spatial Division Multiple Access (SDMA), która zwiększa zasięg fal radiowych sieci Wi-Fi.

Oczywiście, ważnym elementem rozwoju sieci Wi-Fi jest ich przepustowość, ale w ciągu najbliższych pięciu lat możemy się też spodziewać udoskonaleń standardu 802.11n. Dorothy Stanley, architekt standardów z Aruba Networks zwraca uwagę na 802.11r, specyfikację opisującą szybki roaming użytkowników sieci Wi-Fi, co ma zapewnić lepszą łączność. Stanley wspomina również, że w najbliższych latach powinien być gotowy standard 802.11v, który zwiększy możliwości zarządzania siecią.

Mając na względzie fakt, że ratyfikacja 802.11n zajęła kilka lat, w trakcie których na rynku pojawiły produkty zgodne jedynie z projektem finalnej specyfikacji, należy się spodziewać, że podobnie będzie z kolejnymi standardami. Jednak przedstawiciele branży zapewniają, że nowe standardy będą kompatybilne wstecz, więc firmy mogą bez obaw wdrażać urządzenia pracujące w technologii 802.11n bez obaw, że będą to chybione inwestycje.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ