Transmisja wideo w firmie

0

Przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu znalazły najbardziej opłacalny sposób, aby rozwijać działalność marketingową i szkoleniową oraz poprawiać komunikację wewnętrzną poprzez wykorzystanie przesyłu wideo.

Transmitowanie filmów na żywo i pobieranie ciężkich plików przez rozproszonych po całym świecie pracowników, wiąże się z powstawaniem znacznych obciążeń w sieci firmowej. Problemy związane ze zbyt długim buforowaniem się filmów lub ich zacinaniem sprawiają, że komunikacja wideo staje się nieefektywna. Wzrost ilości treści wizualnych sprawia, że proces zarządzania, wyszukiwania oraz rozpowszechniania plików staje się coraz trudniejszy. W dużych przedsiębiorstwach pracownicy znajdują się na wielu kontynentach. Przeciążenie sieci zbyt dużą liczbą plików wideo zmniejsza jej przepustowość, co może negatywnie wpływać na sprawne funkcjonowanie niezbędnych aplikacji biurowych takich, jak ERP, email czy inne narzędzia wykorzystywane do codziennej pracy.

Zamiast generującego koszty zwiększania przepustowości sieci, niektóre przedsiębiorstwa decydują się na optymalizację sieci WAN, aby usprawnić transfer danych. Połączenie optymalizacji sieci WAN z rozwiązaniami przeznaczonymi do dystrybucji plików wideo może zmniejszać obciążenie sieci nawet do 98% dzięki różnego rodzaju technikom, w tym rozdzielaniu transmisji strumieniowej i deduplikacji gotowych plików wideo. W ten sposób w sieci pozostaje więcej wolnej przepustowości dla aplikacji o krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania przedsiębiorstw lub związanych z odzyskiwaniem danych. Optymalizacja sieci WAN znacząco redukuje ilość transferu zużywanego przez inne aplikacje, zwalniając tym samym miejsce dla aplikacji obsługujących transmisje strumieniowe. Dodatkowo, funkcja QoS (quality of service) może sprawić, że transmisja wideo i aplikacje wymagające działania w czasie rzeczywistym będą traktowane priorytetowo.

Wykorzystując rozwiązania do zarządzania strumieniem wideo w połączeniu z optymalizacją sieci WAN organizacje mogą korzystać z wysokiej jakości przesyłu wideo i mogą w prosty sposób tworzyć i nagrywać filmy, a także automatycznie je archiwizować. Wirtualizacja oprogramowania wideo w rozwiązaniu optymalizującym sieć WAN ułatwia również wdrażanie dodatkowych aplikacji, zmniejsza liczbę sprzętu w oddziałach firmy i pomaga centralnie zarządzać produkcją i dostarczaniem zasobów wideo, niezależnie od miejsca powstania danego pliku. Ponadto przedstawiona metoda umożliwia tworzenie i zarządzanie firmowymi zasobami wideo w sposób bezpieczny, automatyczny i efektywny, a także gwarantuje maksymalny zwrot z inwestycji dla użytkowników.

Optymalizacja sieci WAN sprawia, że można dokonać zdalnego rozdzielenia transmisji strumieniowej materiałów emitowanych na żywo. Pozwala to na redukcję liczby strumieni obciążających sieć WAN do jednego i docelowo zmniejszyć szerokość pasma potrzebnego do obsługi transmisji strumieniowej. Technologia usprawniająca przesyłanie danych sprawdzi się także podczas odtwarzania transmisji na żądanie. Ułatwia ona bowiem przechowywanie pobranej zawartości i uzyskiwanie swobodnego dostępu do kopii lokalnej filmu wideo przez kolejnych użytkowników.

Obecnie firmy dążą do rozszerzenia stosowania filmów wideo, dostępnych na żywo i na żądanie. Pozwala to skuteczniej docierać do pracowników organizacji rozproszonych geograficznie. Pracownicy będą mieć dostęp do jeszcze większej ilości treści wideo. Optymalizacja sieci WAN umożliwia dostarczanie filmów z wysokiej jakości dźwiękiem i obrazem bez nadmiernego obciążenia sieci. Należy pamiętać jednak, że kompleksowe dostarczanie plików wideo z pominięciem optymalizacji sieci WAN będzie po prostu nieskuteczne.

Jacek Kuźmicki, Dyrektor d/s Strategii i Rozwoju Biznesu, Riverbed Technology

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ