TP-Link TL-WDR4300 – test IT Focus

0

TP-Link TL-WDR4300 to wydajny, dwupasmowy router bezprzewodowy N750, umożliwiający równoczesną transmisję danych z prędkością do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz do 450 Mb/s w paśmie 5 GHz. Dwa wbudowane porty USB 2.0 pozwalają na współdzielenie dysku i drukarki między wszystkie urządzenia w sieci domowej.

Firma TP-Link to producent sprzętu sieciowego skierowanego dla użytkowników domowych oraz segmentu SOHO/SMB. W ofercie firmy znajdziemy całą paletę routerów bezprzewodowych, przełączników i adapterów sieciowych, które cechuje znakomity stosunek jakości do ceny. Reprezentantem tej grupy urządzeń jest funkcjonalny i wysoce wydajny router TL-WDR4300, którego cena detaliczna wynosi 271 złotych brutto. TP-Link TL-WDR4300 wyposażono w cztery porty Gigabit Ethernet oraz dwa moduły radiowe umożliwiające utworzenie dwóch, niezależnych sieci bezprzewodowych w standardzie 802.11a/b/g/n. Funkcje translacji adresów realizowane są przez sprzętowy moduł NAT, który umożliwia przekazywanie pakietów z internetu do sieci lokalnej i na odwrót z prędkością przekraczającą 800 Mb/s.Model ten ma wbudowany serwer plików (Samba), FTP z opcją dostępu przez internet oraz serwer multimediów. TL-WDR4300 wyposażono również w zaawansowane mechanizmy QoS, które pozwalają na optymalne wykorzystanie łącza internetowego i zapobiegają jego nadużywaniu przez użytkowników i uruchamiane przez nich aplikacje np. wymiany plików P2P.

Wygląd

tp-link_tl-wdr4300_back.jpgW porównaniu z routerami starszego typu np. TL-MR3420, testowany router jest nieco szerszy i dłuższy, ale zdecydowanie ładniejszy. Zamiast koloru białego króluje tutaj czerń, a wyżłobienia w górnej części obudowy nadają jej wyrafinowanego charakteru. Stan pracy urządzenia prezentują wyraźne, podświetlane na niebiesko diody LED. Z tyłu obudowy znajdziemy przycisk WPS oraz przełącznik, który jednym ruchem pozwala wyłączyć moduł Wi-Fi.

Zawartość pudełka i instalacja

W pudełku standard: router z trzema, odłączanymi antenami, kabel sieciowy, krótka dokumentacja, a także płyta CD z aplikacjami Printer USB Setup oraz Easy Setup Assistant. Tutaj spotkało nas małe rozczarowanie, bowiem program do łatwej konfiguracji routera w żaden sposób nie chciał się uruchomić. Aby przygotować router do pracy posłużyliśmy się wygodnym, aczkolwiek nadal nie przetłumaczonym na język polski, interfejsem webowym, obsługiwanym przez przeglądarkę internetową. Fakt ten może dziwić z uwagi na dużą popularność urządzeń TP-Link na polskim rynku.
Po zalogowaniu się do panelu użyliśmy kreatora szybkiej instalacji Quick Setup. Program wykrył typ połączenia z internetem oraz pomógł nam skonfigurować zabezpieczenia sieci bezprzewodowej. Całość przebiegła szybko i sprawnie. Szkoda tylko, że kreator nie wymógł na nas zmiany hasła do panelu zarządzania. Na tym etapie pozostaliśmy z domyślnym admin/admin.

Sieć gościnna

Funkcja Sieć gościnna (Guest network) pozwala na utworzenie wydzielonej sieci Wi-Fi, umożliwiającej przyjaciołom i gościom korzystanie z internetu, ale bez dostępu do zasobów sieci domowej. Dodatkowo, w ustawieniach routera wskażemy okres, w którym sieć gościnna będzie dostępna dla użytkowników (harmonogram).

Aktualizacje

Funkcja ta jest dostępna po zaktualizowaniu oprogramowania układowego routera do najnowszej wersji. Postanowiliśmy więc zaktualizować firmware routera. Operacja ta zajęła nam kilka minut i przebiegła bez zakłóceń. W tym miejscu dodajmy, że duża liczba routerów TP-Link, w tym testowany model TL-WDR4300, doskonale nadaje się do wgrania alternatywnego firmware takiego jak OpenWRT i DD-WRT. Przed zakupem warto każdorazowo upewnić się, czy dany model (i jego wersja sprzętowa) jest wspierany przez alternatywne oprogramowanie.

Plusy:

  • sprzętowy NAT o przepustowości 800 Mb/s,
  • sieć gościnna,
  • 2 porty USB do współdzielenia dysków i drukarek,
  • wbudowany serwer drukowania,
  • możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania,
  • konkurencyjna cena.

Minusy:

  • problemy z asystentem konfiguratora,
  • brak polskiego interfejsu w panelu zarządzania.

tl-wdr4300_guest_network.png
tl-wdr4300_media_server.png
tl-wdr4300_easy_setup_assistant.png

Powrót do głównego artykułu: Testy routerów bezprzewodowych dla Soho

Przeczytaj: Raporty ITfocus – Routery bezprzewodowe dla SOHO

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ