Telekomy zwiększą inwestycje w drugiej połowie roku

0

Najnowszy raport Infonetics Research informuje o wpływie recesji na poziom inwestycji dokonywanych przez operatorów. Jak się można było spodziewać, pierwszy kwartał 2009 roku był trudny dla producentów sprzętu telekomunikacyjnego.

Operatorzy działali z dużą ostrożnością w kilku obszarach, m.in. wstrzymywali wydatki na infrastrukturę głosową TDM oraz IP, a także wyposażenie sieci SONET/SDH. Tym, co pozwala z optymizmem patrzeć w najbliższą przyszłość, jest elastyczna postawa telekomów, a także konsumentów, coraz częściej korzystających z nowych usług, np. mobilnego Internetu za pośrednictwem smartfonów.

Autorzy raportu uważają, że pierwsze efekty zaczną przynosić pakiety stymulacyjne uruchomione przez rządy Stanów Zjednoczonych i Chin. Niewykluczone, że pieniądze na inwestycje pojawią się na rynkach wschodzących, a zwłaszcza Rosji, Brazylii i Chinach. W wymienionych krajach zaangażowane środki będą większe niż w państwach rozwiniętych. Te czynniki powinny wpłynąć na to, że capex w drugiej połowie bieżąco roku wzrośnie.

Operatorzy nie mogą sobie pozwolić na duże cięcia w inwestycjach, zwłaszcza w kontekście ciągle rosnącego ruchu w sieciach. Taka postawa mogłaby wpłynąć na pogorszenie jakości usług, a w dłuższej perspektywie skończyć się odpływem klientów do konkurencji. Infonetics Research prognozuje, że inwestycje w 2009 roku spadną o 2,8%. Powrót tendencji wzrostowej nastąpi dopiero w 2011 roku, kiedy rozpocznie się nowy cykl inwestycyjny. Dostawy usług powinni przetrwać trudny okres, a globalne przychody mają wzrosnąć z 1,7 biliona w 2008 roku do 2 bilionów w 2013. W najbliższym latach operatorzy najwięcej będą wydawać na wyposażenie do realizacji usług głosowych oraz infrastrukturę mobilną.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ