Systemy PBX/IP PBX jak zwykle na minusie

0

Producenci systemów PBX/IP PBX zdążyli już przywyknąć do tendencji spadkowej. 2013 rok nie przyniósł im miłej niespodzianki w postaci wzrostu sprzedaży.

Z danych opublikowanych przez agencję badawczą MZA Consultants wynika, iż pojemność systemów telekomunikacyjnych dla firm skurczyła się w 2013 roku o 5%. Producenci musieli pogodzić się ze spadkiem sprzedaży zarówno w segmencie rozwiązań dla MSP (do 100 linii) – 6%, jak i produktach dla korporacji (powyżej 100 linii) – 3%.

W ostatnich kilku latach najlepszym okresem dla producentów sprzętu telekomunikacyjnego był czwarty kwartał. W 2013 roku nastąpiła kontynuacja tego trendu. W przedziale małych systemów nastąpił 1% spadek ilości sprzedawanych linii w porównaniu z kwartałem poprzedzającym. Natomiast w grupie PBX/IP PBX o pojemności powyżej 100 linii odnotowano 3 % wzrost. Bardzo interesująco przedstawiała się geografia sprzedaży. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku najszybciej rosła sprzedaż w Ameryce Łacińskiej, gdzie odnotowano 10% sprzedaży. Na przeciwległym biegunie znalazły się Europa Zachodnia oraz Wschodnia, które musiały pogodzić się ze spadkiem odpowiednio 5%. oraz 3%

Najwięcej linii na globalnym rynku PBX/IP sprzedało w ubiegłym roku Cisco, zaś drugie miejsce przypadło firmie Avaya. Wymienieni producenci kontrowali odpowiednio 14 proc. oraz 11 proc. światowego rynku. Lider i wicelider zwyciężyli także w klasyfikacji uwzględniającej sprzedaż linii IP. Udział Cisco w tym segmencie rynku wyniósł 27 procent, zaś Avaya 16 proc. W przedziale mniejszych systemów, o pojemności do 100 portów, pierwszoplanowe role odgrywali producenci z Japonii – NEC (14 proc.) oraz Panasonic (13 proc.) . W segmencie rozwiązań korporacyjnych palma pierwszeństwa należało do Cisco (24 proc.), zaś kolejne lokaty przypadły firmom Avaya i Unify. Autorzy raportu zwracają uwagę na na bardzo dobry wyniki uzyskane w czwartym kwartale przez Alcatel-Lucent. Gdyby uwzględnić wyłącznie sprzedaż w tym okresie, producent zająłby trzecie miejsce z 7 proc. udziałem w rynku. Firma była szczególnie aktywna w regionie EMEA.

IP/PBX

Pomimo tego, że część analityków od dawna zapowiada zmierzch tradycyjnej telefonii, nieustającą popularnością cieszy się technologia TDM. Udział procentowy linii tradycyjnych w ogólnej sprzedaży wszystkich portów wyniósł w ostatnim kwartale ubiegłego roku 54 procent.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ