Sprzedaż IMS idzie w górę, VoIP spada

0

Najnowszy raport Infonetics Research wskazuje na spadek sprzedaży urządzeń VoIP dla rynku operatorskiego oraz wzrost zainteresowania wyposażeniem do budowy sieci IMS w pierwszym kwartale 2009 roku.

Technologia VoIP, mająca przynosić firmom oszczędności, nie jest odporna na kryzys. Według najnowszego raportu Infonetics Research, przychody z globalnej sprzedaży urządzeń VoIP dla telekomów wyniosły w pierwszym kwartale bieżącego roku 600 milionów dolarów, co oznacza spadek o 29% w porównaniu z poprzednim kwartałem i 33% w skali roku. Większość dostawców usług wstrzymała zakup urządzeń VoIP, oczekując na lepsze czasy. Poza tym najwięksi światowi operatorzy telekomunikacyjni, tzw. tier 1, zbliżają się ku końcowi największych projektów VoIP. Nowe inwestycje zamierzają uruchomić wraz z powrotem na światowe rynki hossy. Sytuacja dotyczy wszystkich regionów, nigdzie nie udało się choćby utrzymać poziomu sprzedaży z ubiegłego roku. Urządzeniami, które zanotowały najmniejszy spadek, były media serwery, przychody ze sprzedaży w skali roku były o 19% mniejsze, a w porównaniu kwartał do kwartału o 7%.

Natomiast tendencja rosnąca występuje w grupie urządzeń IMS, uwzględniając serwery HSS – przechowujące informacje o profilach, danych identyfikacyjnych użytkowników systemu, serwery CSCF – zarządzające sesjami użytkowników, a także serwery aplikacji głosowych. Wartość tego segmentu rynku w pierwszym kwartale 2009 roku wyniosła 63,7 miliona dolarów. Infonetics Research prognozuje, że w skali roku przychody ze sprzedaży urządzeń przeznaczonych do budowy sieci IMS wzrosną o 74%. Liderami wśród dostawców są Ericsson, Alcatel-Lucent, Nokia Siemens oraz Huawei. Z kolei regionem, który w bieżącym roku odnotuje największą liczbę wdrożeń IMS będzie EMEA. Ale już w 2010 roku prymat może przejąć strefa Azji i Pacyfiku, przede wszystkim dzięki inwestycjom operatorów z Japonii (NTT), Korei Południowej (SK Telekom), a także telekomów z Chin.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ