Serwerownia w kontenerze

0


Na konferencji CloudWorld, która odbyła się w zeszłym tygodniu w San Francisco, firma Dell ujawniła kolejne informacje na temat swojego rozwiązania do centrów danych noszącego roboczą nazwę Humidor.


Rozwiązanie to składa się z dwóch kontenerów o długości ok. 12 metrów, zawierających infrastrukturę IT oraz systemy zasilania i chłodzenia. Jest to zamknięty system, który osiąga współczynnik efektywności energetycznej (PUE, Power Usage Effectivness) na poziomie 1,11-1,28 (w zależności od warunków otoczenia). Rozwiązanie było projektowane z myślą o dużych instalacjach typu cloud computing. Nie jest to tradycyjny, komercyjny produkt, ale rozwiązanie przygotowywane pod zamówienie i wymagania klienta, który wykorzystuje dziesiątki tysięcy serwerów. Z tego względu nie nadaje się do centrów danych innego rodzaju.

Podstawowe założenia projektu Della:

  • Minimalistyczny budynek. Fizyczna struktura mająca zapewnić ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i bezpieczeństwo fizyczne.
  • Chłodzenie. Wykorzystanie, gdzie to tylko możliwe, zewnętrznego powietrza (free cooling).
  • Działanie w podwyższonej temperaturze. Powietrze wchodzące do kontenera może mieć temperaturę do 35 stopni Celsjusza, natomiast wychodzące ma temperaturę ok. 49 stopni Celsjusza.
  • Zasilanie. Wykorzystanie systemów zasilania o niezawodności Tier 1 lub Tier 2, uproszczenie zasilania do pojedynczej ścieżki. Wykorzystanie prądu o napięciu najwyższym akceptowanym przez sprzęt.
  • Sprzęt. Wykorzystanie serwerów i bardzo wydajnych źródeł zasilania oraz wentylatorów o zmiennej prędkości obrotowej.

Projekt Della ma wiele wspólnego z koncepcją Generation 4 Modular Data Center Microsoftu. Według zapowiedzi, Microsoft będzie używać kontenerów Della w nowej serwerowni w Chicago.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ