SATA 3.0 przyspiesza do 6 Gb/s

0

Konsorcjum Serial ATA International Organization (SATA-IO) oficjalnie ogłosiło specyfikację standardu Serial ATA Revision 3.0. Nowy standard umożliwi transfer danych z prędkością do 6 Gb/s, a także będzie wspierał aplikacje multimedialne.

SATA 3.0 jest kompatybilny z poprzednimi wersjami, ale nowy standard został też uzupełniony o nowe funkcjonalności. Wśród nich jest nowa komenda NCQ umożliwiające stabilny transfer danych multimedialnych oraz funkcja NCQ Management ułatwiająca zarządzanie kolejkowaniem. Usprawniono też zarządzanie poborem energii elektrycznej przez urządzenia zgodne z SATA 3.0. Podstawowy interfejs urządzeń SATA 3.0 wygląda tak jak przy poprzednich wersjach, ale twórca standardu zaproponował także jest zmniejszoną wersję Low Insertion Force (LIF) przeznaczoną dla dysków 1,8-calowych. Nowy standard jest także zgodny ze standardem INCITS ATA8-ACS.

Pierwsze działające rozwiązanie oparte na Serial ATA 3.0 6 Gb/s zostało pokazane w marcu przez firmy Seagate i AMD. Pisalismy o tym w artykule „Seagate i AMD prezentują interfejs SATA 6 Gb/s”.

Standard Serial ATA to jeden z największych sukcesów technologicznych mijającej dekady. Według IDC, od 2001 roku, gdy został zaprezentowany, do 2008 roku sprzedano ponad 1,1 mld napędów zgodnych z Serial ATA. W ubiegłym roku ponad 98% wewnętrznych napędów dyskowych miało interfejs SATA. Technologia ta wchodzi także do innych rozwiązań, jak napędy optyczne, dyski SSD, a także systemy pamięci masowych dla przedsiębiorstw.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ