Rynek SSL VPN według Gartnera

0

Według raportu Gartnera rynek rozwiązań SSL VPN odczuł kryzys, ale producenci zanotowali w tym segmencie wzrosty sprzedaży. Za zdecydowanego lidera rynku Gartner uznał firmę Juniper.

Niektórzy producenci raportowali, że w 2008 roku sprzedaż ich rozwiązań wzrosła o 25%, ale ogólna analiza rynku pokazuje, że cały rynek urósł w stosunku do 2007 roku o 8%. Natomiast w 2009 roku, według szacunków, wzrost sprzedaży wyniósł ok. 4-8%.

Penetracja rynku liczona w wymiarze dostępnych sesji SSL VPN (szacunki na podstawie liczby sprzedanych licencji oraz wydajności sprzedanych bramek) wyniosła 6,8 miliona w 2008 roku w porównaniu do 5,7 miliona rok wcześniej (wzrost o 19%). Natomiast sprzedaż w 2008 roku wyniosła 524 tysiące. W 2009 roku penetracja rynku rosła, ale jednocześnie spadały przychody producentów, co sprzyja zmianie układu sił na tym rynku. Trzeba jednak podkreślić, że rynek rozwiązań SSL VPN ma potencjał do wzrostu, m.in. z uwagi na fakt, że wiele firm wciąż używa starych rozwiązań VPN i wstrzymuje inwestycje do czasu zakończeniu cyklu życia tych rozwiązań.

W magicznym kwadrancie Gartnera w kwadracie liderów znalazły się dwie firmy: Cisco i Juniper, jednak ze znaczną przewagą Junipera.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ