Router w kosmosie

0

W ramach projektu Internet Routing in Space (IRIS) Cisco wykorzystało umieszczony na satelicie router IP do nawiązania pionierskiego połączenie telefonicznego VoIP, przekazując je bez użycia infrastruktury naziemnej.

Jest to odejście od aktualnie stosowanych technologii komunikacji satelitarnej, opierających się na naziemnych koncentratorach przesyłających głos i obraz wideo między satelitami i użytkownikami. Korzyści nowej technologii obejmują możliwość przekazywania głosu, danych i obrazów wideo między użytkownikami za pośrednictwem jednej sieci IP z większą wydajnością i przy niższych kosztach niż w przypadku aktualnie używanych, pofragmentowanych, satelitarnych sieci komunikacyjnych. Co więcej, możliwość aktualizacji oprogramowania routera Cisco i modemu pokładowego z Ziemi zwiększa elastyczność systemu, pozwala wdrażać nowe funkcje w przyszłości oraz wydłuża okres eksploatacji systemu komunikacyjnego.

Poza tym Cisco dokonało aktualizacji systemu IOS w routerze zainstalowanym na pokładzie satelity, uzyskując w ten sposób dostęp do większej liczby bardziej zaawansowanych funkcji zarządzania, stosowanych od dawna w naziemnych produktach Cisco, takich jak Cisco Unified Communications Manager Express, IPv6, Mobile IP i bazy informacji zarządzania SNMPv3 MIB.

Router umieszczony na satelicie to Cisco 18400 – model na odporny na działanie promieniowania słonecznego przeznaczony do instalacji na satelitach i innych nośnikach kosmicznych,. Pierwszy router kosmiczny został wyniesiony na orbitę przez geostacjonarnego satelitę komunikacyjnego Intelsat 14.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ