Router D6300 firmy NETGEAR obsłuży 10 urządzeń Wi-Fi i więcej

0

NETGEAR D6300 to wysoce wydajny, multimedialny router z modemem ADSL2+, który umożliwia jednoczesne strumieniowanie wielu filmów HD nawet w dużym domu. Dodatkowy port Gigabit WAN pozwala wykorzystać urządzenie także wtedy, gdy zdecydujemy się na zmianę dostawcy internetu.

Do redakcyjnych testów trafił kolejny router firmy NETGEAR. Model D6300 ma wbudowany modem ADSL2+, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają internet z gniazdka telefonicznego. Urządzenie będzie poprawnie współpracować z usługami Neostrada, Szybki Internet w Netii oraz Internet w domu w sieci DIALOG. Liczba osób, które powinny zainteresować się zakupem tego urządzenia jest więc całkiem liczna. W sklepie internetowym NETGEAR D6300 kosztuje ok. 800 zł.

Technologia ADSL2+ umożliwia przesyłanie danych z szybkością do 24 Mb/s. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zastosowanie modemu VDLS2, który pozwoliłby wykorzystać router także przez użytkowników Neostrady Fiber 80 Mb/s.
Z drugiej strony, NETGEAR D6300 wyposażono w dodatkowy port Gigabit WAN, który pozwala podłączyć urządzenie do internetu przez złącze RJ-45 (Ethernet). W ten sposób dostarczany jest internet w sieciach kablowych (popularne kablówki), w osiedlowych sieciach lokalnych oraz sieciach radiowych. Oznacza to, że w przypadku zmiany dostawcy internetu, nie będziesz musiał kupować nowego routera.

NETGEAR_D6300_webadmin_wan

Unboxing

Odpakowanie nowego produktu to jedna z tych czynności, które wzbudzają najwięcej przyjemnych emocji. W pudełku znajdziesz router, splitter (filtr) dla linii telefonicznej, zasilacz, drukowaną instrukcję instalacji (brak języka polskiego), płytę z dokumentacją, kabel telefoniczny oraz kabel sieciowy.
Na dołączonej do urządzenia płycie CD znajdziesz instrukcję instalacji oraz odnośnik, który pozwoli ci zarejestrować router w firmie NETGEAR. Zamykamy napęd i chowamy płytę z powrotem do opakowania. Nie będzie nam więcej potrzebna, bowiem obszerną, 140-stronicową dokumentację dla modemu D6300 znajdziesz w internecie

http://www.downloads.netgear.com/files/GDC/D6300/D6300_UM_19Nov2013.pdf

Tak samo jak program genie dla komputerów PC i Mac

http://www.netgear.com/home/discover/apps/genie.aspx, który nie znalazł się na wspomnianej płycie.

Wygląd

Już samo pudełko sugeruje, że mamy do czynienia z dość dużym urządzeniem. Tak też jest w rzeczywistości. Testowany NETGEAR ma takie same wymiary (205 x 255 x 77 mm), co bliźniaczo wyglądający model R6300. Mimo to, wysoka jakość wykonania oraz nieszablonowy wygląd sprawiają, że router warto postawić w widocznym miejscu w salonie lub pokoju gościnnym.
Sam router wygląda jak dość duża, elektroniczna ramka na zdjęcia. Stawia się go w pozycji pionowej. W oczy rzuca się wyraziste, podświetlane logo NETGEAR, które współgra z diodami sygnalizacyjnymi oraz bordowym paskiem w dolnej części obudowy urządzenia.
Z tyłu obudowy znajdziesz przycisk włącznika zasilania, port USB oraz porty WAN/LAN. Drugi port USB, wyłącznik sieci Wi-Fi oraz przycisk WPS umieszczono na prawym boku routera, abyś zawsze miał do nich szybki dostęp. Szkoda tylko, że w dość dużej obudowie routera nie udało się ukryć zasilacza.

Łatwa instalacja

Ważnym argumentem za wyborem danego modelu routera może być łatwość jego podłączenia oraz instalacji. W przypadku NETGEAR D6300 możesz być pewny, że urządzenie uda ci się przygotować do pracy w kilka minut. Podłącz wszystkie kable zgodnie z instrukcją, a następnie uruchom router.

Na przodzie obudowy urządzenia znajdziesz naklejkę z nazwą domyślnej sieci Wi-Fi oraz hasłem do niej. Podłącz się do niej, aby przygotować router do pracy. My spróbowaliśmy zrobić to z poziomu iPada. Udało się.
W trakcie pierwszej próby otwarcia strony WWW, na ekranie tabletu wyświetlony został ekran logowania do panelu zarządzania routerem. Po wprowadzeniu nazwy użytkownika (domyślnie: admin) oraz hasła (domyślnie: password) przywitał nas kreator instalacji, który przeprowadził nas przez cały proces konfiguracji routera i połączenia z internetem. W zasadzie wszystko, co należy zrobić to wskazać nazwę użytkownika i hasło do usługi DSL. Szybko i wygodnie.

NETGEAR_D6300_ustawienia_internet

WPS – działa!

W trakcie testów sprawdziliśmy też inne opcje przyłączania urządzeń do sieci Wi-Fi. NETGEAR D6300 obsługuje technologię WPS, która pozwala dodawać nowych klientów WPS przez naciśnięcie przycisku na obudowie routera. Mechanizm ten pozwolił nam szybko i bez konieczności podawania hasła dostępu podłączyć do internetu smartfon z systemem Android. Duży plus, że tym razem ta opcja nie zawiodła.

NETGEAR_D6300_webadmin_wps

Zarządzanie routerem

Webowy panel zarządzania routerem podzielono na dwie grupy. W sekcji Podstawowe (Basic) znajdziesz podstawowe ustawienia urządzenia dotyczące połączenia z internetem, sieci bezprzewodowej, ochrony rodzicielskiej oraz udostępniania zasobów przez ReadySHARE. Wszystkie zaawansowane opcje, przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników, przeniesiono do sekcji Zaawansowane (Advanced).

NETGEAR_D6300_webadmin_strona_glowna

Próba automatycznej aktualizacja oprogramowania układowego (firmware) oraz zmiany języka na polski w naszym przypadku zakończyła się fiaskiem. Ze strony producenta pobraliśmy odpowiedni plik z najnowszą wersją oprogramowania, a następnie załadowaliśmy go do routera. Tym razem poszło bez przeszkód, a przy kolejnym logowaniu panel webowy był dostępny w języku polskim.

Wi-Fi AC1600

W tym miejscu nie będziemy zajmować się parametrami samego urządzenia. Krótkie zestawienie dostępnych funkcji zamieszczamy na końcu tego materiału. Dodajmy tylko, że NETGEAR D6300 jest wydajnym routerem, który wyposażono w szybki procesor oraz 128 MB pamięci RAM. Urządzenie zaprojektowano z myślą o wymagających użytkownikach domowych, którzy mają w swojej sieci 10 i więcej urządzeń Wi-Fi.

W porównaniu z testowanym przez nas wcześniej modelem R6300 (https://itfocus.pl/testy-i-opisy-produktow/netgear-r6300-test-it-focus), D6300 ma wbudowany modem ADSL+, ale jest nieco wolniejszy (o ile w ogóle można w ten sposób powiedzieć o urządzeniu, które potrafi bezprzewodowo przesyłać dane z prędkością 1600 Mb/s) od swojego brata bliźniaka.

Oba urządzenia pozwalają na przesyłanie danych w standardzie 802.11ac z szybkością do 1300 Mb/s. W przypadku sieci 802.11n D6300 działa z prędkością do 300 Mb/s (tzw. pełne n), podczas gdy R6300 rozwija prędkość transmisji danych do 450 Mb/s.

NETGEAR_D6300_webadmin_wifi

Praca w dwóch częstotliwościach (2,4 oraz 5 GHz) umożliwia zaprojektowanie wysoce wydajnej, domowej sieci Wi-Fi, w której działa wiele urządzeń. D6300 pozwala na strumieniowe przesyłanie wielu materiałów wideo jednocześnie, a wbudowane mechanizmy QoS zapewniają stabilne połączenia dla usług takich jak gry online czy telefonia VoIP nawet jeśli w tle pobieramy pliki P2P.

NETGEAR_D6300_webadmin_qos

NETGEAR D6300 działa w technologii Beamforming+, która pozwala kierować strumień radiowy w kierunku urządzenia, tak aby pokryć sygnałem jak największą liczbę pomieszczeń, wyeliminować martwe strefy oraz zapewnić stabilne i szybkie połączenia dla wielu urządzeń w sieci domowej.

NETGEAR_D6300_webadmin_wzmacnianie_sygnalu

Współdzielenie plików

Najbardziej interesujące są oczywiście te funkcje, których nie znajdziesz w niskobudżetowych routerach za 100-300 złotych. Dwa porty USB 2.0 pozwalają na podłączenie do dwóch nośników wymiennych (pendrive), zewnętrznego dysku lub drukarki. NETGEAR D6300 ma wbudowane funkcje współdzielenia udostępnianych zasobów w sieci lokalnej oraz przez internet. Funkcja ReadyShare umożliwia dostęp do plików i drukarek z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na zastosowanie choćby jednego portu USB 3.0, który pozwoliłby wykorzystać maksymalną wydajność współczesnych, szybkich dysków twardych.

Pliki mogą być udostępniane przez otoczenie sieciowe (udziały sieciowe) oraz protokół HTTP, HTTPS i FTP. Router ma wbudowany serwer multimediów DLNA z obsługą TiVo.

NETGEAR_D6300_webadmin_usb

NETGEAR_D6300_webadmin_miernik_ruchu

Kontrola rodzicielska i dostęp dla gościa

W NETGEAR D6300 znajdziesz kilka funkcji, które istotnie podniosą bezpieczeństwo twoje, i twoich dzieci. Funkcja Ochrony rodzicielskiej korzysta z rozwiązań filtrowania treści OpenDNS i umożliwia blokowanie niepożądanych stron z ponad 50 kategorii. Usługa ta, darmowy dla posiadaczy routerów NETGEAR, zapewnia również ochronę przed phishingiem oraz wykradaniem tożsamości.
Z kolei funkcja Dostęp dla gości pozwala na wydzielenie sieci, która zapewni dostęp do internetu dalszej rodzinie, znajomym lub współpracownikom. Router możesz skonfigurować w taki sposób, aby żadna z tych osób nie miała dostępu do zasobów przechowywanych na komputerach w domowej sieci lokalnej.

NETGEAR_D6300_blokowanie_witryn

NETGEAR genie

Wydawać by się mogło, że router należy do tej grupy urządzeń, które wystarczy raz skonfigurować, podłączyć do prądu i o nim zapomnieć. Do czego więc może przydać się aplikacja NETGEAR genie dla komputerów PC i Mac, urządzeń mobilnych z Android oraz iOS (iPhone, iPad)?

Aplikacja pozwala na zmianę ustawień sieci Wi-Fi, włączenie dostępu dla gości i zarządzanie ochroną rodzicielską. Mapa sieci pokazuje w formie graficznej informacje o podłączonych urządzeniach z możliwością wyświetlenia dodatkowych informacji o każdym z nich (adres IP, siła sygnału, prędkość połączenia). Z kolei Miernik ruchu dostarcza kilku statystyk na temat wykorzystania połączeń sieciowych w domu.

NETGEAR_genie_glowne_okno

NETGEAR_genie_dla_Windows

NETGEAR_genie_miernik_ruchu

NETGEAR_genie_mapa_sieci

W sklepie AppStore znajdziesz dwie wersje tej aplikacji – NETGEAR Genie dla smartfonów iPhone oraz NETGEAR Genie HD for iPad, dostosowaną dla większych wyświetlaczy. Genie pozwala wykorzystać kompatybilne drukarki do drukowania ze swojego iPad i iPhone przez protokół AirPrint. Z kolei EZ Mobile Connect umożliwia zeskanowanie kodu QR i szybkie przyłączenie do lokalnej sieci Wi-Fi w domu.

Instalacja genie

Zaczęliśmy od instalacji genie na iPadzie. Poszło szybko i sprawnie. Naszą uwagę przykuł pewien szczegół, który dostrzegliśmy dopiero podczas wgrywania aplikacji na telefonie z Androidem. W trakcie instalacji zostaniemy poproszeni o przyznanie genie m.in. dostępu do aparatu (robienie zdjęć i filmów), uprawnień do zarządzania ustawieniami wibracjami oraz czegoś, co nazywa się tutaj „odczyt. stat. i ID telef”. Kliknęliśmy Akceptuj, chyba tylko z uwagi na zaufanie, jakim darzymy firmę NETGEAR. Dopiero później okaże się, po co potrzebne są te uprawnienia.

NETGEAR_genie_instalacja_android

Turbo Transfer

Wymiana danych między urządzeniami różnego typu nadal nastręcza wielu problemów. W genie znajdziesz funkcję Turbo Transfer, która umożliwia przesyłanie plików i materiałów multimedialnych między różnymi urządzeniami. Funkcja ta działa sprawnie, choć ma pewne ograniczenia.

Bez większych przeszkód wysłaliśmy zdjęcia i nagrania wideo z iPada na komputer i telefon. Operacja kopiowania ze smartfona (Android) na tablet (iOS) za każdym razem kończyła się fiaskiem. Z kolei, w programie genie, zainstalowanym na komputerze PC, w ogóle nie znaleźliśmy opcji wysyłania plików do innych urządzeń. Najbardziej uniwersalne okazało się urządzenie z Androidem na pokładzie. Za pomocą genie mogliśmy swobodnie przesyłać i odbierać pliki dowolnego typu, zdjęcia, materiały wideo oraz muzykę.

NETGEAR_genie_przesylanie_plikow

Warp SpeedWiFi

Przy okazji w sklepie Google Play zauważyliśmy kilka interesujących aplikacji firmy NETGEAR. Jedną z nich jest WiFi Analytics, będący częścią aplikacji Genie. Z kolei Warp SpeedWiFi to bardziej interaktywna prezentacja, niż typowa aplikacja dla urządzeń mobilnych. Zainstaluj ją, aby dowiedzieć się jak technologia Beamforming pozwala zwiększyć zasięg oraz stabilność połączeń w domu, nawet jeśli dane przesyłane są na duże odległości.

NETGEAR Warp Speed WiFi

WiFi Analytics

NETGEAR WiFi Analytics pozwala przeanalizować siłę sygnału, stan sieci oraz nakładanie się na siebie (interferencje) kanałów radiowych w danym miejscu. Aplikacja ta pomoże ci w trakcie wdrażania nowej lub usprawnieniu istniejącej sieci Wi-Fi.

Nam najbardziej przydatna wydaje się być funkcja, która pozwala prześledzić siłę sygnału w różnych pomieszczeniach. Wyniki analizy zapisywane są na liście, dzięki czemu łatwo do nich wrócić i podjąć decyzję o tym, w którym miejscu domu lub mieszkania postawić urządzenie.

NETGEAR_genie_analiza_sieci_w_domu

NETGEAR_genie_interferencje_kanalow

NETGEAR_genie_sila_sygnalu

NETGEAR_genie_status_sieci

Podsumowanie

NETGEAR D6300 to bardzo udane urządzenie, przeznaczone dla wymagających użytkowników, które cechuje się znakomitym współczynnikiem możliwości do cena. D6300 kosztuje zdecydowanie więcej niż niskobudżetowe routery 802.11n, choć pod względem wydajności i funkcjonalności bije swoich tańszych kolegów na głowę.

Router pozwala na utworzenie dwóch sieci Wi-Fi oraz podłączenie do nich dziesięciu i więcej różnego rodzaju urządzeń – komputerów, laptopów, smartfonów, tabletów, kina domowego, dekoderów cyfrowych, inteligentnych telewizorów (smart tv), konsol do gier, telefonów IP a każde z nich może przesyłać pliki, strumieniować wideo w jakości HD, odtwarzać muzykę, nawiązywać połączenia głosowe… Uff. NETGEAR D6300 z pewnością sprosta temu zadaniu. NETGEAR genie ułatwia zarządzanie siecią oraz wymianę plików między komputerami i urządzeniami mobilnymi.

D6300 byłby jeszcze lepszy, gdyby miał mniejsze rozmiary, wbudowany modem VDLS2 oraz… lepiej działał mechanizm automatycznych aktualizacji. Choć to może tylko nasza przypadłość.

NETGEAR D6300 – Specyfikacja techniczna

Opis

Multimedialny router Wi-Fi AC1600 z wbudowanym modemem ADSL2+, dodatkowym portem WAN Gigabit Ethernet oraz czterema portami LAN Gigabit Ethernet.

Standardy

  • pięć (5) 10/100/1000 (1 WAN oraz 4 LAN) portów Gigabit Ethernet,
  • dwa (2) porty USB 2.0,
  • jeden (1) port ADSL2+,
  • IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz,
  • IEEE 802.11 a/n/ac 5,0 GHz.

Dostęp do internetu

  • szerokopasmowy internet na liniach telefonicznych, dostarczany w technologii ADSL2+,
  • szerokopasmowy internet z sieci kablowych, światłowodowych lub radiowych, dostarczany przez port Gigabit Ethernet. Sieć Wi-Fi

Sieć Wi-Fi

  • dwie (2) sieci Wi-Fi jednocześnie,
  • do 300 Mb/s w standardzie IEEE 802.11n(częstotliwość 2,4 GHz),
  • do 1300 Mb/s w standardzie IEEE 802.11ac (częstotliwość 5 GHz),
  • WPS w trybie Push 'N’ Connect,
  • 5 wbudowanych anten – nadawanie/wysyłanie (Tx/Rx) – 2×2
    (2.4 GHz) + 3×3 (5 GHz),
  • Beamforming+ oraz wzmocnienie sygnału WiFiBoost.

Zabezpieczenia

  • WiFiProtected Access (WPA/WPA2—PSK),
  • podwójny firewall (SPI oraz NAT)
  • ochrona przed atakamiDenial-of-service (DoS),
  • kontrola dostępu,
  • ochrona rodzicielska,
  • sieć dla gościa.

Funkcjonalność

  • NETGEAR genie,
  • serwer DLNA,
  • udostępnianie plików i drukarek ReadyShare,
  • dostęp do udostępnianych zasobów przez internetReadyShareCloud,
  • zaawansowane mechanizmy Quality of Service (QoS),
  • pełne wsparcie dla protokołu IPv6.

Specyfikacja fizyczna

  • wymiary: 205 x 255 x 77 mm,
  • waga: 654g.

Zawartość pudełka

Router D6300 WiFi, kabel Ethernet, kabel telefoniczny, filtr ADSL2+, instrukcja szybkiej instalacji, zasilacz.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ