Rośnie liczba użytkowników broadbandu i IPTV

0

Konsorcjum Brodband Forum poinformowało o wynikach globalnej sprzedaży usług dostępu do szerokopasmowego Internetu oraz IPTV w drugim kwartale bieżącego roku. Sprzedaż wymienionych usług wykazuje tendencję wzrostową.

W drugim kwartale 2009 roku operatorzy na całym świecie sprzedali 445 milionów linii szerokopasmowych, o 12,9 miliona linii więcej niż w pierwszym kwartale 2009 roku. Natomiast liczba użytkowników IPTV w tym samym okresie wyniosła 26,9 miliona, co oznacza wzrost o 11 %.

W ciągu ostatniego roku najszybciej rosła liczba użytkowników broadbandu w Azji (o 18 %) oraz w Europie (o 13 %). Na Starym Kontynencie szczególną dynamiką może pochwalić się Europa Wschodnia, gdzie odnotowano 29-procentowy wzrost. Warto zaznaczyć, że globalna liczba użytkowników szerokopasmowego Internetu w lipcu 2009 roku była o 17 % wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Największą liczbę użytkowników broadbandu mają Chiny. W Państwie Środka z szerokopasmowego Internetu korzysta 93,6 milionów osób. Następne pozycje w tej klasyfikacji zajmują Stany Zjednoczone (86,2 miliona) oraz Japonia (31 milionów). W pierwszej dziesiątce znajdują się cztery państwa europejskie – Niemcy (24 mln), Francja (18,3 mln), Wielka Brytania (17,8 mln) oraz Włochy (12,8 mln).

Prym wśród technologii dostępowych dzierży DSL – 64-procentowy udział, natomiast 20 % abonentów korzysta z modemów telewizji kablowych, a 13 % z dostępu FTTH.

Liczba użytkowników IPTV najszybciej rosła w Ameryce Północnej, w drugim kwartale 2008 roku było ich 2,7 miliona, a na koniec lipca bieżącego roku z tego typu usług korzystało już 5 milionów osób. Nieco mniejsza dynamika wzrostu występowała w Azji i Europie, gdzie odnotowano odpowiednio 54- i 51-procentowy wzrost w skali roku. W Europie najwięcej abonentów IPTV znajduje się we Francji – 7 milionów. Autorzy raportu zwracają uwagę na szybki rozwój usług IPTV w krajach Europy Wschodniej – Polsce, Czechach, Słowenii oraz Rosji.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ