Quo Vadis DWDM – 100G i co dalej?

0

Dynamiczny rozwój technologii sieciowych staje się faktem. Przepływności sieci, zarówno bezprzewodowych, jak i kablowych, obecnie wynoszące 10, 40 lub 100 Gb/s, mają szansę w najbliższym czasie wzrosnąć nawet do poziomu 400 Gb/s i 1Tb/s. Czy taka predykcja jest stwierdzeniem na wyrost i na takie zawrotne prędkości przyjdzie nam jeszcze poczekać?

O tym, że wysokie przepływności są w zasięgu ręki świadczą testy, które Exatel przeprowadził wraz z firmą Huawei w rejonie Warszawy pod koniec zeszłego roku. Testowano sieć optyczną Exatel następnej generacji wykorzystującą technologię WDM (Wavelength Division Multiplexing), pracującą na strukturze standardowych włókien G.652. Podczas testów beta udało się przesłać sygnały z prędkością 400 Gbit/s przy pomocy pojedynczej fali nośnej na trasie Perkuna-LIM-Mory-LIM-Perkuna.

Ale czy rynek gotowy jest na takie prędkości? Technologie, które charakteryzują się wyłącznie wysokimi osiągami, ale nie mają szansy na szerokie zastosowanie – a zatem potencjału biznesowego – mogą zostać szybko zapomniane. Tutaj odpowiedź jest twierdząca. Zapotrzebowanie na przepływność jest faktem – operatorzy potrzebują szybkich sieci, żeby oferować swoim klientom nowe usługi i rozwijać te dotychczas świadczone. Użytkownicy – zarówno przedsiębiorstwa i instytucje, jak również klienci indywidualni – korzystają z usług chmurowych i mediów społecznościowych. Dynamicznie rozwija się rynek usług wideo – do wideokonferencji przekonuje się sektor prywatny, jak i publiczny. Nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ komunikacja wideo oznacza wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonych kosztów oraz lepszej organizacji.

Nowe usługi telekomunikacyjne i wynikająca z nich zwiększona konsumpcja danych powodują lawinowy wzrost ruchu w sieci, według niektórych analiz ilość danych transmitowanych w sieci sięgnie eksabajtów miesięcznie. Operatorzy zdają sobie sprawę z konieczności optymalizacji swoich sieci, tak, aby sprostać oczekiwaniom rynku. Wiedzą, że przepływności poniżej 100 Gb/s mogą nie wystarczyć. O czym powinni zatem pamiętać rozważając optymalizację swojej infrastruktury? Ważna jest analiza techniczna, biorąca pod uwagę różne elementy obecnej sieci. Zwiększenie przepływności wymaga nowych rozwiązań technicznych, takich jak zwiększenie efektywności widmowej, zastosowania nowych metod kodowania, nowoczesnych układów elektronicznych. Należy także pamiętać o aspektach standaryzacyjnych sieci. W przypadku rozwoju systemów 40 Gb/s brak było porozumienia co do stosowanych rozwiązań, co skutkowało tym, że różni dostawcy stosowali swoje propozycje. W przypadku 100 Gb/s wyciągnięto wnioski i wprowadzono jedno rozwiązanie. Dla 400G są prowadzone prace badawcze a proces standaryzacyjny jest w trakcie.

Sieci o wysokich przepływnościach, wynoszących powyżej 100 Gb/s to zatem scenariusz, który ma szansę sprawdzić się już w najbliższym czasie. Dwa czynniki: z jednej rosnące zapotrzebowanie rynku na wysokie prędkości oraz szybki rozwój technologii sieciowych z drugiej sprawiają, że sieci oferujące przepływności nawet o 10 razy większe niż dotychczas mogą wkrótce stać się standardem”.

Tomasz Murzyn – architekt w Zespole Sieci Transportowej w Biurze Architektury i Planowania Sieci firmy Exatel S.A.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ