Qualcomm obiecuje 600 Mbit/s w sieciach 802.11n

0

Firma zapowiedziała wprowadzenie nowego, dwuzakresowego układu N-Stream Wireless LAN WCN1320, umożliwiającego wykorzystanie 4 nadajników radiowych i zestawu anten 4×4, co pozwoli osiągnąć w sieciach Wi-Fi zgodnych ze standardem 802.11n maksymalną przepustowość 600 Mbit/s.

Pojedyncze egzemplarze nowego układu trafią do wybranych producentów jeszcze w tym miesiącu, co pozwoli rozpocząć pracę nad projektowanie produktów wykorzystujących N-Stream Wireless LAN WCN1320. Natomiast Qualcomm nie podał, kiedy rozpocznie się regularna produkcja tego układu.

Standard 802.11n od początku przewidywał osiąganie przepustowości na poziomie 600 Mbit/s. Jednak dotychczas produkcja urządzeń, wyposażonych w 4 nadajniki radiowe i układ anten 4×4, była bardzo kosztowna. Jednocześnie klienci, szczególnie korporacyjni, nie wykazywali zainteresowania tak dużą wydajnością sieci bezprzewodowych. Sytuacja może się zmienić wraz z wejściem do powszechnego użytku urządzeń 802.11n oferujących przepustowość 300 Mbit/s.

Zdaniem Qualcomm urządzenia bazujące na N-Stream Wireless LAN WCN1320 umożliwią, m.in. tranmisję wideo w rozdzielczości HD. Nowy układ zawiera zintegrowany procesor aplikacji, który może przejmować przetwarzanie niektórych zadań, których obsługach wymagała dotychczas instalacji dodatkowych komponentów.

Firma nie jest pierwszym producentem zapowiadającym rozwiązanie 802.11n z czterema nadajnikami radiowymi. Uprzedził ją inny producent, Quantenna, który również zapowiedział układ z czterema nadajnikami radiowymi i antenami 4×4, ale dodatkowo mogący pracować w parach. W efekcie zagregowana przepustowość ma przekroczyć 1 Gbit/s, zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ