Pierwsze komercyjne sieci LTE na świecie

0

Pierwsze na świecie komercyjne sieci 4G zostały uruchomione przez operatora TeliaSonera w Sztokholmie oraz Oslo. To obecnie najszybsze mobilne szerokopasmowe sieci na świecie.

Operator pokrył zasięgiem LTE śródmieścia Sztokholmu i Oslo. Nowa technologia teoretycznie pozwala przesyłać dane do abonenta z szybkością 172 Mb/s oraz 86 Mb/s od abonenta, przy niewielkich opóźnieniach dochodzących do 10 milisekund. Trudno jednak powiedzieć, z jakich szybkości faktycznie będą mogli korzystać pierwsi abonenci LTE. Operator ogranicza się do lakonicznego komunikatu, że oferuje maksymalne przepływności 100 Mb/s. LTE otwiera nowe możliwości przed użytkownikami, takie jak np. pobieranie multimediów, oglądanie telewizji, zestawienia konferencji czy korzystanie z zaawansowanych gier sieciowych.

W Sztokholmie operator uruchomił sieć, korzystając z infrastruktury Eriscssona, natomiast w Oslo sieć zbudował Huawei. Telia Sonera posiada licencje na budowę sieci 4G w paśmie 2,6 GHz w Norwegii, Szwecji oraz Finlandii.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ