Ożywienie na rynku serwerów

0

Ostatnie badania IDC wskazują, że rynek serwerów w obszarze EMEA wprawdzie wciąż notuje niższe wyniki sprzedaży niż w zeszłym roku, ale za to sprzedaż wzrosła porównując drugi i trzeci kwartał 2009 roku.

W trzecim kwartale 2009 roku wartość sprzedaży serwerów wyniosła w regionie EMEA 2,9 miliarda dolarów, czyli o ponad jedną czwartą mniej niż w zeszłym roku. Natomiast porównując te dane z poprzednim kwartałem, wartość sprzedaży wzrosła o 1,9 % przy wzroście liczby sprzedanych serwerów o 8,4 %.

W podziale na regiony, Afryka i Bliski Wschód mają 11,7 % rynku i zwiększają swój udział, natomiast Europa Centralna i Wschodnia utrzymuje się na poziomie 10 % rynku. To pokazuje, że większe ożywanie jest w obszarze MEA, natomiast w Europie Wschodniej i Centralnej ożywienie jest ledwo widoczne. Natomiast do Europy Zachodniej należy pozostałe 78,3 % sprzedaży w obszarze EMEA.

Nadal trwa ekspansja serwerów x86 – dynamika przychodów ze sprzedaży tych serwerów jest wyższa niż w przypadku maszyn o innej architekturze. Wartość sprzedaży serwerów x86 wyniosła 1,7 miliarda dolarów, natomiast pozostałe serwery sprzedały się za 1,2 miliarda dolarów. Wartość sprzedaży tej drugiej grupy serwerów spadła zarówno w porównaniu z rokiem poprzednim (o 31,3 %), jak i z poprzednim kwartałem (o 14 %). Warto zauważyć, że w liczbie sprzedanych egzemplarzy serwery x86 stanowiły 97,3 %.

Największy udział w rynku (59,1 %) mają najtańsze serwery. Serwery klasy średniej, z których większość to serwery RISC, odczuły największy spadek, a wartość ich sprzedaży wyniosła 400 milionów dolarów. Sprzedaż serwerów z górnej półki spadła poniżej 800 milionów, czyli o ok. 30 %, porównując z rokiem poprzednim.

Najmniej kryzys odczuł segment serwerów blade, w którym rozwój nowych technologii napędza sprzedaż. Do serwerów blade należy 16 % sprzedaży wszystkich serwerów x86 (kwartał wcześniej było to 16,3 %). Wartość ich sprzedaży spadła tylko o 6 %, porównując rok do roku. IDC prognozuje, że ten segment rynku odnotuje wyraźnie odbicie w czwartym kwartale 2009 roku.

W podziale na systemy operacyjne najbardziej spadła sprzedaż serwerów z Uniksem – aż o 36,3 %, porównując rok do roku. Natomiast najmniej spadła sprzedaż serwerów IBM z systemem operacyjnym klasy mainframe – o 19,3%. Najczęściej sprzedają się serwery z systemem Windows (43,6 %), na drugim miejscu plasuje się Unix (25,9%), a trzecie miejsce należy do Linuksa (16,9 %). Co ciekawe, jeszcze roku temu sprzedaż serwerów z Windows i Uniksem była bardzo zbliżona i oscylowała wokół 35 %.

Największy udział w rynku serwerów w regionie EMEA ma HP (40,3%), na drugim miejscu jest IBM (30,4%), a kolejne miejsca zajmują Dell (9,8 %), Sun (8,1 %) i Fujitsu (6,2%).

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ