Oracle Java 8 – duży krok do przodu

0

Oracle podczas spotkania w Pradze zaprezentował nowe możliwości oprogramowanie Java SE 8 i Java ME 8. To krok milowy w rozwoju platformy – zapewniają menedżerowie firmy.

Oprogramowania Java używa dziś ponad 9 milionów developerów, znajduje się ono na na 3 miliardach telefonów i 97% komputerów biurkowych w przedsiębiorstwach. Java umożliwia korzystanie z gier na smartfonach, obliczanie stóp procentowych, oglądanie obrazów trójwymiarowych i wykonywanie wielu innych czynności. Początki platformy sięgają 1996 roku, wówczas pojawiła się pierwsza stabilna wersja systemu. Kolejną ważną datą był 2004 rok, kiedy Sun Microsystems wprowadził kilka ważnych innowacji m.in. typy generyczne czy możliwość definiowania metod ze zmienną liczbą parametrów. Przez następne kilka lat niewiele się działo, poza tym, że Oracle wchłonął Sun Microsystems, stając się tym samym właścicielem platformy. Jednak zmiany związane z funkcjonalnością systemu miały charakter kosmetyczny. Dopiero wersja 8.0 przynosi rozwiązania, o które od dłuższego czasu upominali się developerzy. – Wprowadzone przez Oracle zmiany nie są drobnymi innowacjami. To bardzo duży krok do przodu. Platforma Java 8 wyznacza nowe globalne standardy w rozwoju aplikacji. Najnowsza wersja ma zrewolucjonizować sposoby tworzenia aplikacji, skoordynować działania przedsiębiorstw IT oraz wzmocnić rozwój Internetu Rzeczy. – tłumaczyła Nandini Ramani, wiceprezydent ds. rozwoju Java Platform Oracle podczas konferencji w Pradze. Najnowsza wersja pozwala na bardziej optymalne wykorzystanie procesorów wielordzeniowych, uproszczenie modeli programowania równoległego, a także poprawia przejrzystość kodu.

Do najważniejszych funkcji pakietu JDK 8 należą: Projekt Lambda (JSR 335), mechanizm Nashorn JavaScript – mechanizm JavaScript do maszyny wirtualnej Javy, nowy interfejs Date and Time API (JSR 310), zestaw kompaktowych profili oraz usunięcie funkcji „permanent generation” z rozwiązania HotSpot Java Virtual Machine. Nandini Ramani zwróciła szczególną uwagę na możliwości Projektu Lambda. Zastosowanie wyrażenia lambda pozwala pozbyć się nadmiarowego kodu i skoncentrować się na wdrożeniu logiki systemu. Kod staje się dużo bardziej czytelny, a programista zyskuje znacznie więcej czasu.

Kolejną ważną innowacją jest konwergencja Java ME 8 oraz Java SE 8. To połączenie pozwala na przenoszenie bibliotek i aplikacji w obrębie całej platformy Java. – Java jest globalnym standardem dla rozwoju i dostarczania aplikacji w każdym miejscu, począwszy od małych terminali aż po środowiska chmury. Konwergencja Java ME 8 oraz Java SE 8 ma na celu zapewnienie spójnego środowiska programistycznego, które zwiększa produktywność programistów i wydajność aplikacji. To otwiera możliwości wdrożenia platformy w nowych środowiskach – przekonywała Nandini Ramani. Oracle duże nadzieje wiąże z rozwojem Internetu Rzeczy. Wersja Java ME 8 może w nieodległej przyszłości znaleźć szerokie zastosowanie nie tylko w smarfonach, ale również w wielu urządzeniach wykorzystujących mobilną komunikację np. licznikach smart meter, aparaturze medycznej czy inteligentnych sensorach.

Producent zapowiedział także wprowadzenia na rynek wersji Oracle Java SE Embedded 8, wykorzystujące funkcje nowej platformy Java SE 8. To rozwiązanie zoptymalizowane pod kątem systemów wbudowanych klasy średniej i wyższej. Java SE Embedded 8 pozwala programistom wykorzystywać trzy nowe kompaktowe profile z wersji Java SE 8 ― są to zdefiniowane fabrycznie podzbiory pełnej specyfikacji interfejsów API z wersji Java SE 8, które umożliwiają tworzenie mniejszych platform dla urządzeń wbudowanych. Dzięki tej wersji można teraz wdrażać platformę Java SE w urządzeniach dysponujących zaledwie 10 MB pamięci statycznej i 16 MB pamięci RAM ― to dwu- lub trzykrotnie mniej niż wymagała wersja 7. Wersja Oracle Java SE Embedded 8 jest dostępna dla wielu konfiguracji, w tym dla systemu Linux na platformach ARM, x86 i PPC. Jest też zoptymalizowana pod kątem popularnych narzędzi wykorzystywanych przez społeczność, takich jak Raspberry Pi, a także komercyjnych systemów typu System-on-Chip (SoC), takich jak rozwiązania z serii Freescale i MX 6.

Oracle zapewnia kompatybilność Java SE 8 z wcześniejszą wersją platformy.

Oracle przekonuje, że Java SE 8 jest najważniejszą aktualizacją w całej historii platformy. Niektórzy uważają, że podobne wydarzenie miało miejsce w 2004 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że programiści dostają do ręki bardzo dobre narzędzie. Następny ruch należy do społeczności developerów, którzy muszą się zapoznać z licznymi nowinkami i umiejętnie je wykorzystać.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ