Mocna ofensywa Junipera

0

Na konferencji prasowej, która miała miejsce w budynku nowojorskiej giełdy, Juniper zaprezentował szereg przełomowych nowości, m.in. nowe, bardzo wydajne procesory i wyposażone w nie routery oraz nową platformą do tworzenia aplikacji sieciowych.

Pierwszą z zaprezentowanych nowości był chipset Trio, składający się z czterech specjalizowanych procesorów, zapewniających, m.in. sprzętową obsługę routingu i kolejkowania. Układ został wykonany w technologii 65-nanometrowej, ma 1,5 miliarda tranzystorów, co pozwala uzyskać przepustowość routera do 2,6 Tbit/s.

Zdaniem Junipera, routery wyposażone w nowy układ Trio są kilkukrotnie wydajniejsze od porównywalnych produktów konkurencji. Co istotne, umożliwiają skalowanie w trzech wymiarach – przepustowości, liczby obsługiwanych aplikacji i liczby jednocześnie obsługiwanych użytkowników. Stąd w nazwie nowych produktów oznaczenie 3D. Producent podkreśla także, że routery wyposażone w chipset Trio są nawet o 90% mniej energochłonne.

Budynek giełdy nowojorskiej w dniu konferencji prasowej Junipera

Uzupełnieniem chipsetu Trio jest system operacyjny Junos, a całość rozwiązania Juniper określa terminem Junos One. Nowy układ Trio i system Junos znajdą zastosowanie w routerach, przełącznikach i rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa. Począwszy od grudnia 2009 i w trakcie 2010 r. Juniper będzie wprowadzał kolejne produkty z oznaczeniem 3D. W sprzedaży pojawią się karty rozszerzeń MX 3D z procesorami Trio do całej rodziny routerów MX.

W tym samym czasie Juniper wprowadzi także całkiem nową serię routerów MX80 3D, wyposażoną właśnie w nowe procesory Trio. MX80 3D to najmniejszy router z całej serii MX, nazywany pieszczotliwie „baby”. Router ten ma 3,5 cala wysokości i jest przeznaczony do pracy na brzegu sieci lub w warstwie agregacyjnej.

Otwarta platforma dla aplikacji
Firma rozszerza ofertę o dwie nowe platformy, które będą działać na Junos One. Są to Junos Space i Junos Pulse, przeznaczone do tworzenia aplikacji na urządzenia Junipera. Platforma Junos Space ma otwarty charakter – aplikacje mogą tworzyć zewnętrzni producenci, samodzielnie lub we współpracy z Juniperem. Również sam Juniper będzie dostarczał aplikacje na nową platformę. Firma przygotowała już trzy aplikacje w oparciu o Junos Space – Ethernet Activator (szybka konfiguracja i uruchamianie usług), Route Analyzer (planowanie i rozwiązywanie problemów z sieciami MPLS) oraz Service Now (rozwiązywanie problemów z usługami). Nowe aplikacje znacznie ułatwiają konfigurację usług. Podczas konferencji prasowej na żywym przykładzie pokazano, że VPLS może skonfigurować nawet osoba nie techniczna – w tym przypadku był to dyrektor zarządzający Junipera…

Z kolei Junos Pulse to aplikacja kliencka integrująca kilka usług, m.in. mechanizmy kontroli dostępu, zdalny dostęp przez SSL VPN oraz akcelerację WAN. Ma to na celu uproszczenie dystrybucji aplikacji i zarządzania nimi oraz poprawienie bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku użytkowników mobilnych. Junos Pulse będzie wspierać otwarty standard Trusted Network Connect (TNC).

Platforma Junos Space wraz z aplikacjami jest już dostępna do pobrania w wersji trial. Ceny licencji zaczynają się od 15 tys. dolarów. Klient Junos Pulse pojawi się w połowie 2010 roku, jego ceny jeszcze nie podano.

Juniper wspiera cloud computing
Juniper to kolejna firma, która ogłasza swój plan wspierania rozwoju cloud computing. W ramach zapoczątkowanej inicjatywy Cloud-Ready Data Center producent będzie oferować szereg produktów przeznaczonych do pracy w chmurach obliczeniowych.
Cała inicjatywa składa się z pięciu modułów, które mają:

  • zabezpieczyć ruch sieciowy pomiędzy serwerami wewnątrz chmury obliczeniowej,
  • zabezpieczyć ruch sieciowy pomiędzy maszynami wirtualnymi wewnątrz chmury obliczeniowej,
  • zabezpieczyć ruch sieciowy pomiędzy użytkownikami mobilnymi a chmurą obliczeniową,
  • zintegrować uwierzytelnianie użytkowników i aplikacji w politykach chmury obliczeniowej,
  • łączyć w grupy VLAN’y działające w obrębie jednego lub kilku centrów danych, wykorzystując do tego celu standardową usługę VPLS.

Aby poprawić bezpieczeństwo w chmurach obliczeniowych, Juniper zapowiedział kilka produktów, m.in. pakiet Virtualized Security Services na platformę SRX oraz wsparcie rozwiązań VDI firm Citrix i VMware w urządzeniach z serii SA. Usługi Virtualized Security Services obejmują m.in. konfigurację polityk dla maszyn wirtualnych i fizycznych oraz większą gęstość połączeń 10 GE.

Również wymienione wcześniej routery MX 3D i klient Junos Pulse są elementami inicjatywy Cloud-Ready Data Center.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ