Mniejsze zużycie energii w data center

0

Menedżerowie projektujący data center oraz producenci sprzętu poszukują rozwiązań umożliwiających ograniczenie zużycia energii w urządzeniach ethernetowych.

Grupa opracowująca standard IEEE 802.3az wdroży mechanizm LPI (Low Power Idle) zapewniający zmniejszenie zużycia energii w szerokiej gamie produktów Ethernet BASE-T, obsługujących standardy 100 Mb, 1 GbE oraz 10 GbE oraz w magistralach systemowych (1 GbE, 10 GbE).

Dla komputerów oraz urządzeń sieciowych opracowano mnóstwo benchmarków. Niestety, wciąż trudno znaleźć dobre rozwiązania mierzące efektywność energetyczną. Tymczasem producenci śrubują parametry urządzeń, co nie pozostaje bez wpływu na poziom konsumpcji energii. Jak wynika z raportu firmy EPA, zużycie energii w data center w latach 2000-2006 wzrosło dwukrotnie. Analitycy szacują, że od 2006 r. do 2011 r. konsumpcja energii po raz kolejny się podwoi. W związku z tym coraz intensywniej poszukuje się metod zapewniających racjonalne zużycie energii.

Data center są tak projektowane, aby mogły sprostać optymalnym obciążeniom, co wymaga pracy wielu serwerów. Niemniej transmisja danych nie jest równomierna i obok godzin szczytu pojawiają się również przestoje. Specjaliści obliczają, że połączenia LAN wykorzystywane są średnio w 10% i nawet w godzinach największego obciążenia ich eksploatacja rzadko osiąga poziom 100%. W rezultacie urządzenia pracujące na pełnych obrotach przez 24 godziny marnotrawią część energii. Idea grupy IEE 802.3az Task Force sprowadza się do zastosowania mechanizmu, który umożliwi dostarczanie urządzeniom ethernetowym prądu tylko wtedy, kiedy są używane. W innym przypadku urządzenia wprowadzane będą w stan uśpienia.

Mechanizm LPI zapewni regulowanie zużycia energii. W uzasadnionych sytuacjach zmniejszy szybkość transmisji danych, dzięki czemu konsumpcja energii będzie mniejsza. Ważne, że LPI zapewnia komunikację pomiędzy stacjami znajdującymi się po obu stronach połączenia. Wymiana informacji dotyczyć będzie szybkości transmisji oraz możliwości w zakresie wspierania mechanizmu oszczędzania energii.

Źródło: www.Techworld.com

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ