Mniejsze koszty w wydajniejszej sieci WAN

0

Zwrot z inwestycji wdrożenia każdej technologii można uzasadniać na wiele sposobów, ale dzisiaj liczy się przede wszystkim oszczędność. Argumentując, że nowe rozwiązania poprawią wydajność dzięki sprawnej współpracy między pracownikami, zostaniesz uprzejmie wysłuchany, ale Twoje szanse na podpisanie umowy zdecydowanie wzrosną, gdy pokażesz wymierne korzyści finansowe.

Rozwiązania z zakresu optymalizacji sieci WAN są postrzegane jako remedium na niską produktywność. Zachęcająco brzmi mówienie o sposobie na wyższą wydajność w sieci rozległej o ograniczonej przepustowości, dzięki któremu unikasz sytuacji, w których pracownicy z oddziałów tracą czas obserwując klepsydrę na ekranie w oczekiwaniu na pobranie raportu. Mocniejszym argumentem będzie jednak wykazanie ile pieniędzy można w ten sposób oszczędzić lub nawet zarobić.

Optymalizacja sieci WAN – oparta na kompresji oraz eliminacji „gadatliwości” – umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów, a koszt instalacji urządzeń optymalizujących jest niewielki w porównaniu do oszczędności. Dzięki optymalizacji przedsiębiorstwa mogą zwiększyć wydajność w sieci od pięciu do pięćdziesięciu, a w niektórych przypadkach nawet do stu razy. Jednocześnie możliwa jest redukcja wykorzystania przepustowości sieci od 65 do 95 procent.

Jak oszczędzać optymalizując?
• Konsolidacja infrastruktury w jedno centrum danych. Dzięki wydajnej sieci WAN, niemal wszystkie serwery znajdujące się w oddziałach mogą zostać przeniesione do centrali bez ryzyka spadku wydajności.
• Redukcja kosztów przepustowości sieci. Optymalizacja pozwala odroczyć konieczność zwiększenia przepustowości sieci – działanie, które byłoby nieuniknione z uwagi na wymagania pracowników z oddziałów.
• Optymalizacja działań związanych z odzyskiwaniem danych i zapewnieniem ciągłości biznesu. Dla wielu organizacji koszt awarii sieci może być ogromny, a utrata danych nawet z jednego dnia może być fatalna w skutkach. Optymalizacja sieci WAN pozwala na bieżąco replikować dane na zdalne urządzenia. Jest to alternatywa dla nocnych backupów czy zapisywania danych na taśmach.

Spójrzmy uważniej na każdy z tych podpunktów:

Konsolidacja serwerów jest sposobem, w jaki duże organizacje mogą ograniczać koszty nawet bez optymalizacji sieci WAN. Jednak oba te rozwiązania najlepiej działają w połączeniu. Konsolidując infrastrukturę, czyli ograniczając liczbę serwerów, lokalizacji oraz osób nadzorujących, przedsiębiorstwa mogą oszczędzać zarówno na sprzęcie jak i kosztach utrzymania.

Wiele przedsiębiorstw starało się wyposażać pracowników oddziałów w lokalne serwery obsługujące rutynowe funkcje, takie jak poczta e-mail czy wymiana plików. Wydajność była wysoka, gdyż aplikacje działały na krótkich dystansach w szybkiej sieci lokalnej LAN. Centralizacja tych aplikacji bez odpowiedniego planu jest jednak błędem. Pracownicy, którzy są przyzwyczajeni do szybkości zapewnianej przez lokalny serwer, szybko spostrzegą, że pobranie wiadomości trwa dwa, trzy razy dłużej niż do tej pory.

Optymalizacja WAN może być wykorzystywana do rozwiązania tego typu problemów, ale odpowiedzialni administratorzy sieci mogą zapobiegać im jeszcze przed ich wystąpieniem. Optymalizacja sieci WAN nie tylko rozwiązuje bieżące problemy, ale umożliwia również przeprowadzenie planów konsolidacyjnych z większą pewnością.

W rezultacie powstają bezserwerowe oddziały, w których jedynym elementem jest kontroler optymalizacji sieci WAN. Niektóre nowsze, bardziej wyrafinowane urządzenia optymalizujące posiadają dodatkowe funkcje, takie jak zarządzanie adresami IP, eliminując w ten sposób konieczność posiadania oddzielnego serwera DNS/DHCP. Warto zwrócić uwagę na fakt, że cena serwera obsługującego od 75 do 100 pracowników to około 5 tys. złotych a całkowity koszt własności (zasilanie, zarządzanie, serwis) może być kilkakrotnie wyższy. Więc całkowity koszt zarządzania adresami IP pracowników zdalnych może wynosić od setek tys. złotych w średniej wielkości firmie do nawet kilku mln złotych w większej. Podobną kalkulację można przeprowadzić w odniesieniu do innych serwerów – na przykład serwera drukarek.

Urządzenie do optymalizacji sieci WAN to po prostu prekonfigurowany, dedykowany określonej funkcji serwer. Zajmując część pamięci serwera możemy uruchomić usługi takie jak drukowanie czy zarządzanie adresami IP na wirtualnej maszynie znajdującej się w tym samym ‘pudełku’. Nawet te usługi, które są przypisane do oddziałów i nie nadają się do konsolidacji w centrali, mogą być konsolidowane dzięki tym samym urządzeniem, których używamy do optymalizacji sieci WAN.

W przypadku całkowitego wykorzystania przepustowości, typową reakcją jest zakup szerszego pasma. Takie działanie jest po pierwsze kosztowne, po drugie często niepotrzebne. Dzięki optymalizacji sieci WAN, przy podstawowej przepustowości sieci 1,5 Mbps możliwe jest uzyskanie przepustowości na poziomie 30 Mbps.

Za przykład może posłużyć Grupa Generali, która miała trudności z przesyłaniem dużych plików pomiędzy osiemdziesięcioma biurami w całej Polsce. Dzięki wdrożeniu akceleratorów, Grupa Generali przyspieszyła działanie kluczowych aplikacji, a tym samym zwiększyła wydajności swoich pracowników. Szacowany czas zwrotu z inwestycji (ROI) wyniósł 15 miesięcy.

Znaczne koszty związane są z przerwami w prowadzeniu działalności biznesowej oraz utratą danych. Na przykład, Amika Wronki będąca największym krajowym producentem sprzętu AGD, zatrudniająca ponad 2000 osób w 13 biurach na całym świecie, dzięki wdrożeniu urządzeń Riverbed mogła skrócić czas potrzebny na tworzenie backupu danych o 98%! Niegdyś zajmowało to osiem godzin, obecnie kilka minut. Usunięto również dwa lokalne serwery i dwa urządzenia do magazynowania danych umieszczone w oddziałach.

Zmniejszenie kosztów pasma, przyspieszenie konsolidacji IT oraz poprawa systemu odzyskiwania danych to tylko kilka obszarów, w których optymalizacja sieci WAN może pomóc w ograniczaniu kosztów oraz zwiększaniu wydajności przedsiębiorstw. Pracownicy będą współpracować sprawniej, ponieważ narzędzia, których używają będą działać szybciej i bardziej stabilnie – niektóre z tych działań prowadzić będą do wytwarzania nowych produktów i strategii, dzięki którym przedsiębiorstwo stanie się bardziej rentowne. Te korzyści przyjdą w momencie, kiedy skupimy się na najważniejszym – ograniczaniu i kontroli kosztów.

Wojciech Gołębiowski, Riverbed Technology

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ