Lawina mobilnych danych

0

Według raportu Cisco Visual Networking Index (VNI) Global Mobile Data Traffic Forecast na lata 2010–2015, ogólnoświatowy ruch w sieciach mobilnych wzrośnie w tym okresie aż 26-krotnie i osiągnie w roku 2015 wartość 6,3 eksabajta miesięcznie, czyli 75 eksabajtów rocznie.

Przyczyną jest przewidywany gwałtowny wzrost liczby urządzeń do obsługi mobilnego Internetu, umożliwiających dostęp do popularnych aplikacji i usług wideo. Wartości te odpowiadają złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 92% w podanym okresie. Na tak znaczący wzrost wielkości ruchu mobilnego mają wpływ dwie tendencje, występujące na całym świecie: szybkie rozpowszechnianie się urządzeń przenośnych umożliwiających transmisję danych, np. tabletów i smartfonów, oraz coraz częstsze korzystanie z materiałów wideo na sprzęcie mobilnym.

Według raportu firmy Cisco w roku 2015 na świecie będzie w użytku ponad 5,6 miliarda urządzeń osobistych przyłączonych do sieci mobilnych, a także 1,5 miliarda węzłów M2M (ang. machine-to-machine), co odpowiada mniej więcej jednemu połączeniu mobilnemu przypadającemu na każdego mieszkańca Ziemi. W 2015 r. mobilne wideo będzie stanowić 66% całego ruchu w sieciach mobilnych, a to oznacza 35-krotny wzrost w latach 2010–2015. To największy wzrost ruchu związanego z konkretnym zastosowaniem sieci mobilnych, jaki przewidziano dotychczas w badaniu Cisco VNI Global Mobile Data Traffic Forecast. Ruch wygenerowany przez urządzenia typu tablet wzrośnie 205-krotnie — jest to najwyższy wskaźnik spośród wszystkich kategorii sprzętowych.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ