Kryzys uderzył w globalny rynek systemów PBX/IP PBX

0

Producenci systemów PBX oraz IP PBX będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o pierwszym kwartale bieżącego roku. Według danych MZA globalna sprzedaż linii w tym okresie poszybowała w dół o 30 procent w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale 2009 r. producenci sprzedali blisko 11 milionów linii, czyli o 4 miliony mniej niż w pierwszych trzech miesiącach poprzedniego roku. Niestety, żaden z regionów świata nie potrafił stawić czoła kryzysowi. Ale najgorsza była sytuacja w Europie Wschodniej, gdzie sprzedaż spadła o 50 procent. Największy wpływ na tak słaby wynik miała sytuacja w Rosji i na Ukrainie. Natomiast regionem, który może pochwalić się najniższym, 23-proc. spadkiem, jest Europa Zachodnia.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku, kiedy pojawiły się pierwsze oznaki światowego kryzysu, szybko skurczyła się sprzedaż systemów do 100 numerów, czyli rozwiązań dedykowanych dla małych i średnich firm. Natomiast segment systemów powyżej 100 portów okazał się dość odporny na światową bessę. Wynika to z faktu, że przypadku mniejszych firm występuje znacznie krótszy cykl sprzedaży niż wśród klientów korporacyjnych. Większe przedsiębiorstwa zaczęły ograniczać popyt na PBX i IP PBX dopiero w pierwszym kwartale bieżącego roku. To znalazło odzwierciedlenie w segmencie powyżej 100 portów, który zanotował ponad 25-proc. spadek sprzedaży. Zdaniem analityków z MZA ten trend prawdopodobnie utrzyma się do końca 2009 r.

Pomimo tego, że telefonia IP pozwala ciąć koszty, co w czasach kryzysu powinno być sporym atutem, sprzedaż linii IP odnotowała tendencję spadkową. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2008 r. była niższa o 15 procent. Natomiast udział procentowy linii IP w ogólnej sprzedaży wszystkich portów wyniósł 26 procent, co oznacza, że technologia TDM jak na razie wyraźne wygrywa.

Liderem światowego rynku IP PBX i PBX w pierwszym kwartale 2009 r. była firma Cisco. Drugie miejsce przypadło firmie NEC, a trzecie – Avaya. Kolejne miejsce zajęli Siemens, Panasonic i Alcatel-Lucent.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ