Internet rośnie i przyspiesza

0

Ostatni raport firmy Akamai pokazuje, że rośnie liczba użytkowników Internetu i ilość przesyłanych danych, mimo globalnej recesji. Okazuje się również, że użytkownicy korzystają z coraz szybszych połączeń.

Łączna liczba adresów IP widzianych przez serwery Akamai wzrosła o 28%, porównując z poprzednim rokiem (w samych Stanach Zjednoczonych wzrost był nieco niższy i wyniósł 20%). Natomiast szybkość łączy używanych przez użytkowników wzrosła w tym okresie o 29%. Według Akamai obecnie globalna średnia szybkość połączeń z Internetem wynosi 1,7 Mbit/s (w Stanach Zjednoczonych wynosi aż 4,2 Mbit/s przy wzroście o 15%).

Rośnie również nasycenie połączeniami szerokopasmowymi i wynosi na całym świecie 20% ( w nomenklaturze Akamai połączenia szerokopasmowe to co najmniej 5 Mbit/s). Największy udział łączy szerokopasmowych jest w Japonii i wynosi 57%. Na drugie miejsca spadła Korea Południowa, która dotychczas mogła się szczycić najszybszymi łączami internetowymi na świecie. Zaskakujący jest niewielki udział łączy szerokopasmowych w USA, gdzie wynosi jedynie 26%.

Jednocześnie szybko spada liczba łączy wąskopasmowych (do 256 Kbit/s) – w porównaniu z zeszłym rokiem jest ich o 39% mniej. Jednak nie wszystkie z tych połączeń stają się połączeniami szerokopasmowymi – opublikowane statystyki Akamai nie obejmują połączeń o przepustowości pomiędzy 256 Kbit/s a 2 Mbit/s.

IPv6
Obecnie Akamai monitoruje tylko adresy IPv4, nie obejmując swoimi analizami adresów IPv6. Jednak firma podejmuje już działania mające zmienić ten stan rzeczy. Branża uważnie obserwuje wykorzystanie adresów IPv6, ponieważ wolna przestrzeń adresowa IPv4 może wyczerpać się już za 2-3 lata.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ