Internet nie radzi sobie z multimediami

0

Internet zaczyna się zapychać, ostrzega Lawrence Roberts. Tego typu sformułowania dość często pojawiają się podczas debat poświęconych światowej sieci, ale tym razem mają one szczególną wagę, ponieważ ich autorem jest człowiek uznawany za twórcę Internetu.

Lawrence Roberts w 1969 roku wymyślił Arpanet, wojskową sieć komputerową, będącą protoplastą Internetu. Amerykański informatyk na łamach magazynu IEEE Spectrum udowadnia, że sieć w obecnym kształcie staje się mało wydajna i konieczne są gruntowne zmiany. Obecnie wykorzystywane routery, zdaniem Lawrence’a, są zbyt wolne, drogie i pochłaniają duże ilości energii.

Ruch w sieci nie tylko szybka przyrasta, ale staje się coraz bardziej zróżnicowany i zawiły. Miliony internautów regularnie używa Skype’a do prowadzenia rozmów telefonicznych, odwiedza serwis YouTube. Szybko też rośnie popularność takich serwisów internetowych, jak Hulu czy Neflix, które pozwalają oglądać telewizyjne programy i filmy na ekranie komputera. Natomiast korporacje realizują znaczną liczbę połączeń głosowych, a także wideokonferencyjnych za pośrednictwem IP. Tradycyjne technologie routingu nie są dostosowane do nowoczesnych aplikacji, ponieważ w czasach, kiedy były opracowywane, nikt nie myślał o tego typu usługach.

Wprawdzie Roberts przyznaje, że telekomy jak na razie radzą sobie z tym problemem, ponieważ posiadają rozwiązania sprzętowe, pozwalające zapanować nad przepływem danych, ale taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie. Panaceum na bolączki Internetu ma być zastosowanie przez operatorów nowych urządzeń, usprawniających ruch generowany przez aplikacje multimedialne. Powinny one posiadać mechanizmy w sposób szczególny traktujące pakiety wideo i głosowe. Takie rozwiązanie zapobiega gubieniu pakietów, w rezultacie opóźnienia są niewielkie. Inna kwestia to nadawanie niższych priorytetów dla połączeń peer-to-peer, bez potrzeby ingerencji w prywatność internauty.

Warto zaznaczyć, że Roberts jest założycielem firmy Anagran, opracowującej specjalisty styczne produkty sieciowe dla operatorów, w tym routery FR-1000, dedykowane do obsługi ruchu multimedialnego w Internecie.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ