Inteligentne sieci energetyczne w wydaniu Cisco

0

Cisco zamierza wprowadzić rozwiązania infrastruktury sieciowej Smart Grid, które ułatwią przedsiębiorstwom energetycznym oraz ich klientom zarządzanie dostawami i zużyciem energii. Według przewidywań firmy, obroty na tym rynku w ciągu 5 lat osiągną wartość 20 mld dolarów rocznie.

Plan przewiduje utworzenie infrastruktury telekomunikacyjnej IP w całej sieci energetycznej, od elektrowni po odbiorców. Ma to zapewnić dwukierunkową komunikację w obrębie systemu dystrybucji energii. Rozwiązania typu Smart Grid obejmą ważne punkty infrastruktury energetycznej: centra przetwarzania danych, podstacje, sieci osiedlowe, przedsiębiorstwa i domy mieszkalne.

Już teraz firma tworzy rozwiązania sieciowe, które umożliwiają monitorowanie zużycia energii, optymalizowanie jej dostarczania, zmniejszenie zużycia energii, poprawienie bezpieczeństwa systemu oraz zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Natomiast w najbliższych miesiącach zostaną wprowadzone nowe produkty i usług w ramach tej inicjatywy.

Cisco będzie dostarczać kompleksowe rozwiązania Smart Grid, obejmujące wszystkie elementy infrastruktury energetycznej. Przełączniki i routery Cisco umożliwiają zdalne zarządzanie oraz wprowadzenie funkcji zwiększających bezpieczeństwo i sprawność w podstacjach energetycznych. Cisco dostarczy rozwiązanie do komunikacji z inteligentnymi miernikami. Zarządzanie energią u odbiorców biznesowych będzie oparte na rozwiązaniach Cisco EnergyWise. Rozwiązania te umożliwią wykorzystanie sieci przedsiębiorstwa do optymalizowania zużycia energii elektrycznej. Co ciekawe, Cisco zadba nie tylko o bezpieczeństwo informatyczne, ale również fizyczne.

Aby zrealizować swoje plany, Cisco zamierza współpracować z integratorami systemów, dostawcami produktów dla przemysłu oraz klientami przedsiębiorstw energetycznych. Firma bierze udział w projekcie Energy Smart Miami, mającym na celu wdrożenie w Miami najbardziej kompleksowego w USA rozwiązania Smart Grid.

Najważniejsze fakty
Awarie energetyczne przynoszą przemysłowi USA straty ok. 50 mld dolarów rocznie rocznie. Sieć Smart Grid powinna zmniejszyć skutki takich awarii.

Instalacje pilotażowe wykazały, że użycie technologii Smart Grid daje od 10 do 15% oszczędności w zużyciu energii przez gospodarstwa domowe.

GridWise Alliance, którego Cisco jest członkiem szacuje, że bodźce i inwestycje związane z Smart Grid stymulowane przez amerykańską ustawę z 2009 r. ws. uzdrowienia gospodarki i reinwestycji umożliwią bezpośrednie zwiększenie liczby miejsc pracy o 280 tys. (w różnych kategoriach).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ