Infiniband chce wyprzeć Ethernet

0

W centrach danych Ethernet może mieć wkrótce groźnego rywala. Coraz większe aspiracje zgłasza technologia Infiniband, która w przyszłym roku ma zaoferować przepływności rzędu 80 Gbit/s.

Ethernet już od ponad dekady pozostaje dominującą technologią komunikacji sieciowej, aczkolwiek nie jedyną. Organizacja IBTA (InfiniBand Trade Association), zrzeszająca blisko 200 producentów sprzętu i oprogramowania, zamierza zmienić istniejąca sytuację i przejść do ofensywy. „Wiele firm wdrażających Nehalem w klastrach HPC (High Performance Computing) korzysta z przepustowości 40 Gbit/s oferowanej właśnie przez technologię Infiniband, a my tą przepływność oferujemy od niemal roku” – mówi Brian Sparks, rzecznik prasowy IBTA.

Infiniband jest coraz częściej wykorzystywany na świecie jako medium transmisyjne w sieciach obsługujących superkomputery. Parametry prezentowane w specyfikacjach Infiniband mogą niepokoić zwolenników Ethernetu. Technologia ma zapewnić m.in. niższe opóźnienia podczas szybkiej transmisji danych.

Tymczasem prace nad standardem 40 GE wciąż trwają. Konkurencyjna technologia stara się w tym czasie wykorzystać lukę na rynku. Według informacji ITBA, sprzedaż portów Infiniband obsługujących połączenia 10 Gbit/s i szybsze przekroczyła już 5 milionów. „W ostatnim czasie wyraźnie wzrasta popyt na przepływności 20 Gbit/s i 40 Gbit/s. W przypadku sprzedaży 10 Gbit/s odnotowujemy tendencję spadkową” – tłumaczy Brian Sparks

Gdy Ethernet zbliża się do ratyfikacji 40 GbE, Infiniband utrzymuje przewagę. Organizacja ITBA zapowiada, że już w 2010 roku pojawi się standard oferujący przepływność 80 Gbit/s.

Technologię Infiniband łączą bliskie relacje z Linuxem, choć jej twórcy chcą aby wspierała wszystkie najważniejsze systemy operacyjne. „Udostępniamy sterowniki do wszystkich systemów operacyjnych, ale Linux wciąż jest dominującym systemem operacyjnym w przypadku rozwiązań HPC.” – tłumaczy Sparks.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ