IBM wprowadza nową klasę systemów POWER8

0

Firma IBM poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej linii serwerów Power Systems oferujących nieporównanie większą prędkość przetwarzania i wysoką możliwość wykorzystania zasobów data center. Wykorzystujące technologię POWER8 urządzenia zostały zoptymalizowane pod kątem przetwarzania ogromnych wolumenów danych.

Nowe serwery zostały przystosowane do pracy z otwartym oprogramowaniem Linux i są pierwszym rozwiązaniem na rynku zbudowanym w oparciu o nową architekturę OpenPOWER.

Wprowadzenie nowych systemów Power to efekt trzyletnich prac rozwojowych, na które firma przeznaczyła 2,4 miliarda dolarów oraz wykorzystania kilkuset patentów uzyskanych przez IBM. Urządzenia bazują na procesorach IBM POWER8, krzemowych płytkach o powierzchni jednego cala kwadratowego, na których osadzono ponad 4 miliardy mikroskopijnych tranzystorów lub przełączników oraz ponad 11 kilometrów miedzianych wiązek o wysokiej prędkości.

IBM POWER8

Nowe rozwiązanie IBM stanowi odpowiedź na zmieniające się potrzeby tych centrów przetwarzania danych, dla których możliwości systemów opartych o architekturę x86 są niewystarczające. Serwery Power Systems pozwalają klientom na budowanie nowoczesnej infrastruktury IT i są otwartą platformą przetwarzania dla wielu dostawców technologii, przyczyniając się do rozwoju innowacji, elastyczności i zwiększania możliwości systemów komputerowych. Wykorzystujące technologię POWER8 urządzenia zostały zaprojektowane pod kątem zastosowania dla operacji w obszarze analityki biznesowej i Big Data, zapewniając przy tym nawet 50 razy szybszą analizę danych niż analogiczne rozwiązania oparte na procesorach x86.

W ubiegłym roku IBM przeznaczył miliard dolarów na rozwijanie otwartego oprogramowania, w tym opartego na Linuksie, dla serwerów IBM Power Systems. Inwestycje skoncentrowano przede wszystkim na nowych produktach, rozwoju sieci pięciu centrów Power System Linux Centers i rozwoju platformy Power Development. Jest to bezpłatna chmura dla developerów, która służy do testowania aplikacji i przenoszenia rozwiązań znanych z x86 na platformę Power.

Bardzo istotnym wydaje się być fakt, iż do dotychczas wspieranych dystrybucji Linuksa Red Hat oraz SUSE na wszystkich urządzeniach z linii Power Systems, nowa oferta została rozszerzona również o rozwiązanie Ubuntu Server, system operacyjny oparty o OpenStack stworzony przez Canonical. Współpraca IBM z Canonical oraz ponad 20 milionami użytkowników Ubuntu na całym świecie dała developerom dostęp do narzędzi, dzięki którym będą mogli rozwijać aplikacje mobilne oraz te związane z Big Data, jak również zwiększać efektywność istniejących rozwiązań na platformach chmurowych. Dla wszystkich systemów opartych na POWER8 IBM oferuje najnowsze edycje narzędzi do orkiestracji w chmurze: Ubuntu Server, Ubuntu OpenStack oraz Juju od Canonical.

Kolejnym projektem rozwojowym, jest wprowadzenie oprogramowania PowerKVM na wszystkie systemy POWER8 działające wyłącznie na Linuksie. Jest to popularne narzędzie OpenSource do wirtualizacji zasobów serwerowych.

Podczas gdy stopień utylizacji w większości systemów nie przekracza 30 procent, dla rozwiązań IBM POWER8 gwaranatowany stopień utylizacji plasuje się na poziomie nie mniejszym niż 65 procent.

Od 10 czerwca dostępnych będzie 5 nowych serwerów POWER8 klasy S. Dwa z nich, Power Systems S812L i S822L działają wyłącznie na Linuksie. Pozostałe trzy, Power Systems S814, S822 oraz S824 zapewniają elastyczność dzięki jednoczesnej współpracy z Linuksem, AIX i/lub systemami operacyjnymi „IBM i”. Dostępne są w konfiguracji jedno- i dwugniazdowej oraz 2U i 4U oraz wariantach obudowy typu rack 2U i 4U.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ