Gartner gani menedżerów IT za bierność

0

W swoim wystąpieniu podczas konferencji Alcatel Forum w Paryżu, wiceprezes Gartnera zachęcał przedsiębiorców nie tylko do cięcia kosztów, konsolidacji, ale również opracowania długoterminowych strategii zmierzających do rozwoju biznesu.

Krótkofalowe myślenie to zdaniem Petera Sondergarda, wiceprezesa Gartnera, jeden z największych grzechów osób z branży IT. „Zapytajcie menedżerów IT o strategię rozwoju na najbliższe kilka lata, a przekonacie się, że nie mają żadnego pomysłu” – mówił Sonergard.

Gartner przewiduje, że najbliższe trzy lata stać będą pod znakiem dominacji mobilnych technologii: Bluetooth 3, 802.11n, LTE, HSUPA, a także Near Field Communication – bezdotykowej komunikacji bliskiego zasięgu. Znacznie poprawi się jakość wyświetlanego obrazu, pojawią się pico projektory, ekrany elastyczne, a także nowe technologie, jak OLED, ograniczające zużycie energii. Szybko i dynamicznie rozwijać się będą strony dla użytkowników mobilnych terminali.

Według Gartnera w 2011 roku należy spodziewać się debiutu telefonów z wielordzeniowym procesorem, rozbudowanym pakietem aplikacji, akcelerowaną grafiką, charakteryzujących się mniejszym zużyciem energii podczas łączenia się z Wi-Fi. Znacznie poprawią się również parametry kamer i aparatów cyfrowych, a ekran dotykowy ma być standardem. Natomiast dużym wyzwaniem dla producentów w dalszym ciągu pozostanie wytrzymałość baterii.

Równolegle ze smartfonami rozwijać się będzie rynek laptopów i terminali ultramobilnych – MID oraz UMPC. Wszystkie komputery przenośne do końca 2011 rok powinny mieć na swoim pokładzie modem 3G. W dół poszybują ceny dysków SSD, za dwa lata cena 1 GB spadnie poniżej 75 centów.

Zmiany na rynku spowodują, że w ciągu najbliższych trzech lat firmy staną przed poważnym zadaniem – adaptacją zaawansowanych rozwiązań mobilnych. Ich wdrożenie pozwoli zwiększyć efektywność i produktywność pracowników, niezależnie od miejsca w którym przebywają. Proces implementacji będzie przebiegać długofalowo i nierównomiernie. Gartner wyróżnia kilka etapów wprowadzania innowacji – badania, pilotaż, faza racjonalizacji i dojrzałość. Etap racjonalizacji oznaczać będzie dla przedsiębiorstwa integrację urządzeń mobilnych z infrastrukturą oraz architekturą IT, włączenie bezprzewodowych urządzeń do korporacyjnych rozwiązań głosowych, zdefiniowanie standardów a także procedur zarządzania i wyboru odpowiednich urządzeń.

Sondergard w swoim wystąpieniu podkreślał, że w 2012 roku na świecie będzie około 7,3 miliarda urządzeń sieciowych. A liczba użytkowników usług lokalizacyjnych LBS sięgnie 298 milionów. Co ważne, zmieni się struktura wydatków telekomów, około150 miliardów dolarów zostanie przesuniętych z usług serwisowych na rozwój aplikacji. To wszystko spowoduje wzrost rynku context-aware (tzw. usług kontekstowych), który w 2012 roku osiągnie wartość 215 milionów dolarów. Idea context-aware polega na wyborze usług i dostosowaniu ich zarówno do specyfiki użytkownika, jak i okoliczności takich jak: miejsce, czas, wykonywane zadanie.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ