Ekologiczne sieci

0

W 2007 roku w Europie koszty zasilania centrów danych pochłonęły 6 miliardów dolarów. Ekologiczne podejście do IT może więc przynieść duże oszczędności. Pytanie, jak je osiągnąć? Odpowiedź daje ostatni raport IDC o związkach między sieciami i ekologią.

Firmy świadome wpływu technologii IT na środowisko koncentrują się przede wszystkim na serwerach i pamięciach masowych. Tymczasem badania IDC, sponsorowane przez firmę 3Com, pokazały, że to właśnie technologie sieciowe są kluczowym elementem wpływającym na ekologiczność infrastruktury IT.

Analiza wyników wykazała, że sieci odgrywają istotną rolę zarówno jako „konsument” energii elektrycznej, jak również jako ważny sposób wdrażania nowych, energooszczędnych technologii oraz metod ograniczania kosztów. Przykładowo, firma może pokusić się o zastąpienie podróży służbowych nowoczesnymi kanałami komunikacji, co z kolei wiąże się ze zmianami w infrastrukturze sieci.

Czynniki, które stymulują do wprowadzania zmian, to przede wszystkim koniec okresu użytkowania urządzeń oraz wdrażanie rozwiązań do pracy grupowej. Wprowadzanie zmian powinno wiązać się z oceną istniejącej sieci oraz potencjału ewentualnych oszczędności zużycia prądu. Jednak kwestia ta komplikuje się, ponieważ w wielu firmach to nie dział IT kontroluje wydatki związane z energią elektryczną, ale dział administracji, a czasem wyższa kadra kierownicza. W konsekwencji to do nich należą kompetencje związane z oceną nowych technologii. Taka sytuacja powinna się zmienić. Działy IT powinny być odpowiedzialne za wdrażanie ekologicznych inicjatyw i wybór właściwych rozwiązań.

A jeśli nawet firma nie odczuwa potrzeby zmian, wkrótce mogą pojawić się uregulowania prawne, które wymuszą stosowanie energooszczędnych rozwiązań.

Energooszczędność w praktyce
Eksperci z 3Com opracowali listę konkretnych sposobów, w jakie firma może ograniczyć konsumpcję prądu w swojej sieci:

  • Wdrożenie VoIP, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał telekonferencji i ograniczyć podróże służbowe. Badanie wykonane przez IDC pokazuje, że dopiero 32% firm wdrożyło VoIP i tylko 15% korzysta z niego do wirtualnych spotkań i telekonferencji.
  • Wdrożenie takich technologii, jak Power over Ethernet, pozwala wyłączyć zasilanie telefonów IP, gdy nie są one w użyciu.
  • Wcześniejsze zaplanowanie energooszczędnego Ethernetu, żeby móc z niego korzystać, gdy w 2010 roku zostanie ratyfikowany jako standard.
  • Łącza sieciowe powinny mieć przepustowość umożliwiającą prowadzenie wideokonferencji, co pozwoli ograniczyć przejazdy pracowników.
  • Unowocześnienie infrastruktury sieciowej. Przykładowo, wymiana przełączników starszej generacji, może dać znaczne oszczędności.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ