Czy sieci WLAN są bezpieczne?

0

RSA opublikowała wyniki dorocznego badania bezpieczeństwa komunikacji bezprzewodowej (Wireless Security Survey). Badanie przeprowadzone w Londynie, Nowym Jorku i Paryżu sprawdzało upowszechnianie się i zabezpieczenia firmowych punktów dostępu bezprzewodowego, publicznych punktów dostępowych oraz sieci domowych.

Badanie zostało wykonane przez zespół niezależnych specjalistów i miało na celu określenie stopnia wzrostu wykorzystania technologii bezprzewodowych w największych światowych centrach finansowych oraz liczby sieci bezprzewodowych, które potencjalnie umożliwiają dostęp osobom z zewnętrzną, np. z samochodu czy sąsiedniego budynku. Notebook i skaner programowy wykrywały zarówno rozgłoszeniowe, jak i nierozgłoszeniowe punkty dostępowe pracujące na częstotliwościach 802.11a, b, g oraz n. Po wykryciu urządzeń oprogramowanie określało kanał, identyfikator ESSID oraz inne informacje dotyczące sieci przed przejściem do kolejnego źródła.

Szybki wzrost liczby punktów dostępowych
Paryż pobił wszystkie rekordy jeśli chodzi o wzrost liczby wykrytych punktów dostępu bezprzewodowego. W ujęciu rok do roku wzrost wyniósł 543%. Wzrost w Londynie i Nowym Jorku, był wolniejszy, niż w roku 2007: w Londynie liczba punktów dostępowych wzrosła o 72%, a w Nowym Jorku o 45%.W Londynie działa najwięcej sieci bezprzewodowych – w mieście wykryto ponad 12 tysięcy punktów dostępowych, o 3 tysiące więcej niż w Nowym Jorku.

Jednakże Nowy Jork pozostaje na pierwszym miejscu pod względem koncentracji publicznych punktów dostępowych. Z 15 procentami Nowy Jork znacznie wyprzedza Londyn, w którym jedynie 5% wykrytych punktów dostępowych było dostępnych publicznie. W Paryżu publiczne punkty dostępowe stanowiły 6% wykrytych punktów dostępowych.

Coraz lepsze zabezpieczenia
W badaniu sprawdzano liczbę wykrytych punktów dostępowych zabezpieczonych jakąkolwiek formą szyfrowania (z wyjątkiem publicznych punktów dostępowych). Wyniki za 2008 rok pokazują znaczny wzrost powszechności zabezpieczeń: w Nowym Jorku 97% punktów dostępowych w przedsiębiorstwach było zaszyfrowanych – wzrost z 76% w poprzednim roku. W Paryżu 94% punktów dostępowych w przedsiębiorstwach było zaszyfrowanych. Jednakże w Londynie 20% punktów dostępowych w przedsiębiorstwach nie jest chronionych żadną formą szyfrowania.

W badaniu przeprowadzonym w roku 2008 zwrócono szczególną uwagę na używane typy szyfrowania. Paryż po raz kolejny zajął pierwsze miejsce z 72% punktów dostępowych (wyłączając publiczne) wykorzystujących zaawansowane formy zabezpieczeń (WPA i WPA2). Statystyki w Nowym Jorku i Londynie wynosiły odpowiednio 49% i 48%. W tych miastach większość punktów dostępu bezprzewodowego wykorzystuje standard WEP.

„Szybkość, z jaką szyfrowanie WEP może zostać złamane jest tak oszałamiająca, że w obliczu działających obecnie zaawansowanych hakerów stanowi ono zabezpieczenie mniejsze, niż grubość kartki papieru. Zachęcamy administratorów sieci bezprzewodowych do wyeliminowania standardu WEP jako realnego mechanizmu zabezpieczeń i jak najszybszej aktualizacji do szyfrowania WPA lub silniejszego” – komentuje Sam Curry, wiceprezes działu zapewniania dostępu i tożsamości (Identity and Access Assurance). „Istotne jest także, aby punkty dostępowe w przedsiębiorstwach były chronione jakąkolwiek formą szyfrowania nawet, jeśli dostęp do samej sieci firmowej można uzyskać jedynie za pośrednictwem szyfrowanej sieci VPN. Brak szyfrowania WPA lub WPA2 może sprawić, że przedsiębiorstwa będą podatne na wiele rodzajów ataków skierowanych przeciwko punktom dostępowym oraz komputerom klienckim korzystającym z połączenia bezprzewodowego.”

Domowe sieci bezprzewodowe bezpieczniejsze
Po raz pierwszy w badaniu dotyczącym bezpieczeństwa komunikacji bezprzewodowej przeprowadzonym przez RSA uwzględniono również prywatne sieci bezprzewodowe. Użytkownicy sieci domowych wydają się być bardziej świadomi konieczności korzystania z zabezpieczeń niż administratorzy sieci. W Paryżu szyfrowanych jest 98% sieci domowych. Niewiele w tyle pozostają nowojorczycy z wynikiem 97% i londyńczycy, z których 90% wdrożyło w domu technologię szyfrującą.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ